Venedik Bienali’nin Türkiye pavyonunda Sarkis’in çalışmaları sergilenecek

İtalya’nın ünlü Venedik Bienali‘nde gerçekleştirilen 56. Uluslararası Sanat Sergisi‘nin Türkiye pavyonunda Türkiye’deki çağdaş sanatın en önemli temsilcilerinden Sarkis‘in bazı eserleri sergilenecek. 9 Mayıs-22 Kasım 2015 tarihleri arasında ziyaretçilerle buluşacak olan Respiro (Nefes) adlı sergi Defne Ayas’ın küratörlüğü ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı‘nın (İKSV) katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Venedik Bienali’nin düzenleneceği başlıca mekanlardan Arsenale’de yer alan Sale d’Armi’de yer alacağı belirtilen sergiyle ilgili sanatçı Sarkis ve küratör Defne Ayas bazı açıklamalarda bulundu.

Serginin yer alacağı mekanın çift taraflı bir ayna tarafından ikiye ayrılacağını ve her iki tarafa gökkuşağı renklerinde neonlar koyulacağını belirten Sarkis, böylece her iki taraftan ışık alacak olan mekanda 36 adet vitrayın bulunacağını açıkladı. Bununla birlikte sergi için Jacopo Baboni-Schilingi tarafından bestelenen 48 dakika uzunluğundaki bir müziğin de 16 hoparlör üzerinden mekanda çalınacağı ifade edildi. Serginin küratörü Defne Ayas ise bienalin sonuna kadar nefes alıp vermeye devam etmesini planladıkları sergideki ses ve ışıkları gece gündüz açık olacağını belirtti.

sarkis venedik

‘ZAMANIN BAŞLANGICI’ VE 1915

Sergide yer alacak olan çalışmasını “zamanların başlangıcına, ilk gökkuşağına, diğer bir deyişle ışığın ilk kırılma anına gitmekle” özdeşleştiren Sarkis sözlerine şöyle devam etti: “Tarih içindeki belirli anlara sabitlenmek yerine bugünün ve uzak geçmişin güncelliğine aynı anda sahip çıkacağız. Durağanlığa karşı dönüşmeye, dönüştürmeye, nefes almaya, hissettirmeye devam edeceğiz.”

7 Mayıs 2015’te İstanbul ve Cenevre’de eş zamanlı olarak sergilencek iki yerleştirme daha hazırlayan Sarkis ayrıca Hera Büyüktaşıyan’la birlikte Ermenistan’ın St Lazzaro Adası’nda 1915 olaylarının 100. yılı kapsamında gerçekleştirilecek olan bir sergiye de katılacak.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...