Gauguin’in tablosu dünyanın en pahalı sanat eseri oldu

Tahitili iki kızı tasvir eden ve Fransız ressam Paul Gauguin‘in imzasını taşıyan bu tablo, yeni sahibinin onu satın almak için verdiği 300 milyon dolarla bugüne kadar satılan en pahalı sanat eseri olma ünvanını elde etmiş oldu.

New York Times’da yer alan haberde, daha önce İsviçreli bir koleksiyoner olan Rudolf StaechelinRudolf Staechelin tarafından sahip olunan tablo adını açıklamak istemeyen başka bir koleksiyoncuya 300 milyon dolar karşılığında satıldı.

1892 tarihli ve iki Tahitili kızın resmedildiği, “Nafea Faa Ipoipo” (“Ne Zaman Evleneceksin“) adını taşıyan bu en pahalı tablonun satışının gerçekleştiği yere dair de herhangi bir bilgi verilmedi. Şimdiye kadar İsviçre’nin Basel şehrinde yer alan Kunstmuseum‘da sergilenmiş olan tablonun yeni yerinin Katar’da bulunan bir müze olacağı iddia ediliyor.

gauguin en pahalı

Nafea Faa Ipoipo, 300 milyon dolarlık satış fiyatıyla, daha önce 259 milyon dolarla en pahalı tablo ünvanını taşıyan ve yine Fransız bir ressam olan Paul Cezanne‘ın “The Card Players” (“İskambil Oynayanlar“) adlı çalışmasının rekorunu da kırmış oldu.

Diğer yandan birçok sanat eleştirmeni, sanat eserlerinin ve yaratıcılığın bu yüksek rakamlar ve satın almaya dayalı rekabetin gölgesinde kalıp gerçek etkisini kaybettiğini düşünüyor. The Guardian yazarı Jonathan Jones’un konuyla ilgili “sanat piyasasının para bağımlılığını” eleştirdiği ve Türkçe çevirisi E-Skop üzerinden yayınlanan yazısına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...