Sovyet döneminin gizemlerinden ‘Tesla Kulesi’ havadan görüntülendi

Sovyet döneminin en çok gizem uyandıran yapılarından biri olarak bilinen ve Rusya‘nın başkenti Moskova’nın kırsal bölgesinde bir ormanın içinde yer alan Tesla Kulesi’nin ilk defa havadan görüntelenmesine izin verildi.

Geçtiğimiz aylarda yayınladığımız bir haberde Çernobil faciasının gerçekleştiği bölgede yapılan çekimlerle de gündeme gelen drone‘lar aracılığıyla görüntülenen ve 1970’lerde Rusya Elektrik Mühendisliği Enstitüsü’nce yeniden inşa edildiği belirtilen Tesla Kulesi, yalıtımı ve yıldırımın uçaklar üzerindeki etkisini test edebilen bir makine üretmek amacını taşıyordu. Bu dikkat çekici Sovyet projesinin diğer amaçlarının ise nükleer ya da güneş patlamaları kadar etkili olan ve elektromanyetik dalgalarla çalışan bir silah üretmek olduğu belirtiliyor.

Dünyanın en etkili yıldırım üretme makinelerinin bulunduğu tesisin 150 metre uzunluğunda yapay bir yıldırım oluşturma gücüne sahip olduğu açıklandı. Tesla Kulesi‘nde ayrıca, Rusya’da bulunan enerji tesislerinin hepsinin ürettiği elektrik değerinin toplamını 100 mikrosaniyede deşarj edebilen son derece güçlü bir jeneratör de yer alıyor.

Sovyetler Birliği döneminde içerisinde birçok testin yapıldığı bilinen Tesla Kulesi’nin SSCB‘nin yıkılmasından sonra terk edilmiş olduğu düşünülse de, tesisin uzun yıllardır kullanılmaya devam ettiği belirtiliyor. Tesiste gerçekleştirilen son testlerden birinin Rusya’nın Sukhoi Superjet adlı uçaklarının yıldırımlardan korunmasıyla ilgili olduğu açıklandı.

TESLA KULESİ VE NİKOLA TESLA

“Tesla Kulesi” adını; enerjinin kablosuz iletimi üzerine yaptığı çalışmalarla da bilinen ünlü Sırp mucit ve bilim insanı Nikola Tesla‘dan alıyor. Düşük frekanslarda bulunan merkezlerden alınan elektrik gücünü milyonlarla ifade edilebilen katlarına çıkartmayı planlayan Tesla, bu muazzam gücün böylece dünyanın çeşitli bölgelerine kablo kullanmadan aktarılabileceğini düşündü. Tesla, bu teorisinin temelinde J.P. Morgan‘ın da desteğiyle New York’ta 1,5 milyon dolarlık bir maliyetle Wardenclyfee Kulesi’nin inşa edilmesini sağladı. Söz konusu projenin enerji fiyatlarını çok fazla düşüreceğini öngören J.P. Morgan’ın bu yatırımdan desteğini çekmesinin ardından projeden vazgeçilmek zorunda kalındı.

nikola tesla

Nikola Tesla bir deney esnasında kitap okurken

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...