İsveç’teki bir ofiste çalışanların derisinin altına çip yerleştirilmeye başlandı

Gündelik hayatta kullandığımız eşyaların giderek akıllanması ve internet ağı üzerinden bizimle ve birbiriyle iletişim halinde olmaları anlamına gelen ‘nesnelerin interneti‘ hakkında birçok gelişmenin yaşandığı günümüzde, İsveç’teki bir şirkette bizzat insan bedeninin de bu “nesnelerden” biri haline gelebileceğini gösteren bir yenilik yaşandı.

Artık en ufak bir alışverişte, otobüste, metroda ve şehir hayatının birçok alanında kullandığımız elektronik kartlara iyice alışmışken, İsveç‘te Epicenter adlı yüksek teknolojiye sahip bir ofis binasında bu durum biraz daha ileriye taşınarak giriş ve çıkışlar deri altına yerleştirilen çiplerle yapılmaya başlandı.

Bir pirinç tanesi büyüklüğündeki RFID (radyo frekans tanımlama) özellikli bu küçük çiplerin kısa bir zamanda binada çalışan 700 kişiye de yerleştirilmesi teklifinde bulunulacağı belirtiliyor. Söz konusu çiplerin çalışanlara kapılardan herhangi bir şifre tuşlamaya gerek kalmadan anında geçiş izni tanımasının yanında fotokopi kullanımından, kafede satın alınan bir şey için bir dokunuşla ödeme yapmaya kadar çok daha geniş bir alanda kolaylıklar sunacağı düşünülüyor.

BBC’de yer alan haberde belirtildiğine göre binadaki şirket yöneticilerinden biri olan Hannes Sjoblad, söz konusu çiplerle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Zaten her zaman teknolojiyle etkileşim halindeyiz, bu bugün biraz dağınık – pin kodlarına ve şifrelere ihtiyaç duyuyoruz. Yalnızca elinizle dokunmak kolay olmaz mıydı? Bu gerçekten çok pratik.”

Binada çalışanlara söz konusu çip hakkında ne düşündükleri ve “çiplenmeyi” kabul edip etmeyecekleri sorulduğunda buna olumlu bakanların yanında, kesinlikle kabul etmeyeceklerini ifade edenler de oldu.

isveç ofis çip

Hannes Sjoblad, kendisinin ve bu çip yerleştirmesini gerçekleştiren firma Swedish Biohacking Group‘un bu hizmetle aslında hepimizi başkalarının bizi çiplemek isteyecekleri güne hazırladıklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Büyük firmalar ve büyük devletler bize gelip herkesin -vergi dairesi çipi, Google ya da Facebook çipiyle- çiplenmesi gerektiğini söylemeden önce bu teknolojiyi anlayabiliyor olmak istiyoruz.” Sjoblad, böylece sonrasında teknolojinin uygulanma biçimini konuya çok daha hakim bir konumdan sorgulama olanağımız olacağını düşünüyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...