Magna Carta’nın orijinal kopyası belediye arşivlerinde bulundu

İngiltere‘nin doğusunda yer alan Kent bölgesinin belediye arşivindeki bir defterin arasında 700 yıl öncesine ait orijinal bir Magna Carta kopyasının bulunduğu açıklandı. Kent Bölgesi Belediyesi (KCC) yetkililerinin yaptığı açıklamada araştırmacıların söz konusu belgenin orijinal kopya olduğunun teyit ettiği belirtiliyor. Magna Carta Projesi’nde görev alan araştırmacı Sophie Amber de, belgenin 1215 yılında yayınlanan, Latince “Büyük Ferman” anlamına gelen Magna Carta’nın yine 13. yüzyılda yayınlanmış 24. kopyası olduğunu ifade etti.

50 santimetreye yakın bir uzunluğa sahip olan belgenin üçte birinin kayıp olduğunu ve zaman içerisinde ıslandığı için yıprandığını ve bunun sonucunda üzerindeki kraliyet damgasının da kaybolduğunu belirten Amber, yine de belgenin basıldığı tarihin görülebildiğini açıkladı.

Söz konusu orijinal kopyanın; İngiltere Kralı John tarafından ilk Magna Carta’nın imzalanışından 85 yıl sonra, Kral John’un torunu Birinci Edward’ın krallık döneminde yayınlandığı anlaşıldı.

MAGNA CARTA NEYDİ?

Magna Carta, kral da dahil olmak üzere hiç kimsenin yasadan daha üstün olmadığı ilkesi gibi çok önemli temel hakları ortaya koyan ve kralın haklarının ilk defa kısıtlandığı bir belge ve günümüzdeki anayasal düzenin oluşmasına giden yolda atılan en önemli adımlardan biri.

– Belge her bireye adil bir duruşma hakkının tanınmasını ve beyan edilmemiş vergilendirmelere sınırlamalar getirdi.

– Amerikan Anayasası ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi de dahil olmak üzere bir dizi diğer önemli belgeye esin kaynağı oldu.

– Belgenin İngiltere’de yalnızca üç maddesi halen geçerli: İngiltere Kilisesi’nin özgürlüklerini garanti altına alan madde; Londra Şehrinin ve diğer şehirlerin ayrıcalıklarını onaylayan madde; ona eşit olanlar tarafından meşru bir yargılanma yapılmadan hiçbir özgür insanın hapse atılamayacağını belirten madde.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...