NASA’dan Ay’ın karanlık yüzünü aydınlatan görüntüler

Ay, hem kendi ekseni hem de Dünya’nın etrafında döndükçe bizler onun yalnızca bir tarafını görebiliyoruz. Bunun nedeni ise onun kendi etrafındaki bir tur dönüşünün Dünya‘nın yörüngesindeki bir tur dönüşüyle aynı zamanı alması ve dolayısıyla Dünya’ya hep bir yüzünü gösteriyor olması.

Bu da Ay’ın bize göre uzak olan tarafının ya da diğer bir deyişle “karanlık yüzünün” bizim için bir bilinmeyen olması anlamına geliyor. Ay‘ın gördüğümüz yüzü artık hepimizin yakından tanıdığı ve popüler kültürde de bazen kendisine bir karakter atfettiğimiz bir sima olsa da Dünya’nın uydusunun diğer yüzünde neler olup bittiğine dair çok daha sınırlı bir bilgiye sahibiz.

NASA‘nın Haziran 2009’dan beri Ay’ın yörüngesinde olduğu ve onu haritalandırdığı Ay Keşif Yörünge Uydusu (Lunar Reconnaissance Orbiter) da bu süre içerisinde Dünya’ya Ay’ın karanlık yüzüne ait yüzlerce terabaytlık veri gönderdi. Ay çeşitli evrelerden geçtikçe, bize dönük olan yüzünü hilal, yarım ay ve dolunay gibi çeşitli biçimlerde görüyoruz. Söz konusu keşif uydusu için de yüzeyi fotoğraflarken en elverişli olan evre elbette Güneş’in ışınlarını tamamen yansıttığı dolunay evresi. Burada ilginç olan ise keşif uydusunun Ay’ın bize uzak olan tarafını en iyi fotoğrafladığı evre bize dönük olan tarafının karanlık olduğu zamana denk gelmesi. Zira tam da bu evrede, Dünya’dan göremediğimiz “Ay’ın karanlık yüzü” aslında tamamen aydınlık.

Keşif uydusunun gönderdiği verileri biraraya getiren bilim insanlarının elde ettiği görüntüler Ay’ın bize uzak olan tarafının onun görebildiğimiz yüzüne göre bir hayli farklı olduğunu ortaya koyuyor.

NASA’nın konuyla yaptığı açıklama şöyle:

“Ay’ın bize uzak olan tarafı, bize yakın olan tarafındaki, insan yüzüne benzettiğimiz şekillerin oluşmasına neden olan, maria adını verdiğimiz büyük karanlık noktalara sahip değil. Bunun yerine her boyuttan kraterler bu tarafta biraraya gelmiş durumda. Ay’ın uzak yüzü Güneş Sistemindeki en büyük ve en eski çarpma izlerinden biri olan Güney Kutbu-Aitken (South Pole-Aitken) havzasına da ev sahipliği yapıyor.”

İşte, muhtemelen daha önce hiç görmediğiniz Ay manzaraları:

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...