İstanbul’daki Uluslararası Kafka Konferansı’nda yazarın kayıp metinleri ele alınacak

Geçtiğimiz yüzyılın en önemli romancılarından biri olan ve hala güncelliğini yitirmeyen Franz Kafka, Düşülke Yayıncılık ve Beylikdüzü Belediyesi‘nin işbirliğiyle gerçekleştirilecek uluslararası bir konferansta konuşulacak. 8-9 Mart’ta düzenlenecek olan 2015 Uluslararası Kafka Konferansı‘nın en dikkat çekici konuklarından The Kafka Project‘in (Kafka Projesi) yöneticisi ve Kafka’nın Son Aşkı (Kafka’s Last Love) adlı kitabın yazarı Kathi Diamant, Kafka’nın 1924’te ölümünden 9 yıl sonra, 1933’te kaybolmuş ve bir kısmı yeniden bulunmuş metinlerini ele alacak.

Düşülke Genel Yayın Yönetmeni Janset Karavin oldukça heyecanlı olduklarını belirttiği bu konferansla ilgili yaptığı açıklamada ayrıca daha önce birçok dile çevrilen Diamant’ın kitabı “Kafka’nın Son Aşkı: Dora Diamant“ın da bu konferansla birlikte yayınlanacağını açıkladı. Söz konusu kitap, Kafka’nın son yıllarında yanında olan sevgilisi Dora’yla olan ilişkisini ele alan, akademik bir temeli olan bir roman olması açısından oldukça önemli.

Prof. Diamant’ın henüz öğrencilik yıllarında bir tesadüf sonucunda duyduğu Dora Diamant’a dair günlüklerde ve Almanya’da arşivlerde uzun yıllar süren araştırmalar sonucunda yazdığı kitapta (Kafka’s Last Love: The Mystery of Dora Diamant), Kafka’yla ilgili birçok önemli bilgiye yer veriliyor. Bunlardan birisi de son döneminde Dora’yla birlikte Berlin’de yaşayan Kafka’nın yine Dora’yla Filistin’e yerleşmeyi planladıkları fakat Kafka’nın hastalığının buna engel olması.

Prof. Kathi Diamant’ın yanında felsefeci, yazar Ahmet Soysal, sosyoloji profesörü Ali Akay, yazar Aslı Erdoğan, yazar, şair ve Düşülke Genel Yayın Yönetmeni Janset Karavin’in de konuşma yapacağı, “Kafka, Aşk ve İktidar, Şiddet Toplumu ve Militarizm” ana başlığıyla düzenlenen konferansla ilgili daha fazla bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...