Perth Uluslararası Sanat Festivali bu yıl da ilginç görüntülere sahne oldu

Avustralya‘nın en uzun soluklu kültürel festivali olarak bilinen Perth Uluslararası Sanat Festivali (The Perth International Arts Festival) bu yıl da caddeleri dolduran binlerce kişinin katılımı ve dev kuklaların geçit töreniyle kutlandı. Altı metrelik bu dev Dev Küçük Kız (Little Girl Giant) kuklası festival katılımcıları tarafından büyük bir ilgi görse de, geçit töreninde ondan daha büyük başka kuklalar da vardı. Söz konusu kukla Fransız açıkhava sanat etkinlikleri şirketi Royal de Luxe tarafından üretildi ve daha önce de İngiltere’nin Liverpool şehrindeki bir geçit töreninde yer aldı.

perth festivali kukla 3

Fotoğraf: Kim Christian/AAP

perth festivali kukla 2

Fotoğraf: Rebecca Le May/AAP

Aşağıdaki fotoğraflarda görülebilen 11 metre uzunluğundaki, dalgıç kostümü içindeki dev bir insan figürü festivalin en çok ilgi gören çalışmalarından biriydi.

perth festivali kukla 6

Fotoğraf: Rebecca Le May/AAP

Fotoğraf: Rebecca Le May/AAP

Fotoğraf: Rebecca Le May/AAP

Avustralya’nın batısında yer alan Perth şehrinde gerçekleştirilen ve ülkenin artık gelenekselleşmiş festivallerinden biri olan bu etkinliklerin bu yılki geçit töreninde yüz binlerce katılımcı caddelere akın etti.

perth festivali kukla 4

Fotoğraf: Paul Kane/Getty Images

İlki, Batı Avustralya Üniversitesi tarafından 1953 yılında gerçekleştirilen Perth Uluslararası Sanat Festivali her yıl kutlanmaya devam ediyor. Festival programı kapsamında çağdaş ve klasik müzik, dans, tiyatro, opera, görsel sanatlar, geniş ölçekte halka açık çalışmaların yanında Lotterywest Film Festivali ve Perth Yazarlar Festivali de yer alıyor. Ana festival her yıl Şubat ayından Mart ayına kadar devam ederken, Lotterywest Film Festivali Kasım ve Nisan ayları arasında, Perth Yazarlar Festivali de Şubat ayı içerisinde düzenleniyor.

perth festivali kukla 5

Fotoğraf: Rebecca Le May/AAP

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...