Miyazaki: ‘Charlie Hebdo karikatürleri bir hataydı’

Spirited Away (Ruhların Kaçışı), Princess Mononoke (Prenses Mononoke), Howl’s Moving Castle (Yürüyen Şato) gibi kült animasyonların yaratıcısı ünlü çizer, yönetmen, senaryo yazarı, anime ve manga sanatçısı Hayao Miyazaki, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo‘ya yapılan saldırıdan sonra ilk defa konuştu ve önemli açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz Ocak ayında, Müslüman oldukları anlaşılan teröristler tarafından, Hz. Muhammed’i resmeden karikatürlerin yayınlanmasına bir tepki olarak derginin Paris’teki binasına bir saldırıda bulunulmuş ve dergi çalışanlarının büyük bir kısmı hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz hafta sonu da Kopenhag’da Charlie Hebdo’nun tartışıldığı, ifade özgürlüğü üzerine gerçekleştirilen bir etkinlik de silahlı bir saldırıya uğramıştı.

Kotaku sitesinde yer alan habere göre, Japon medyasına konuşan Miyazaki söz konusu saldırılarla ilgili şöyle dedi: “Bana göre, farklı kültürlerin ibadet ettiği şeyler hakkında karikatürler yapmak bir hata. Bunu yapmaktan vazgeçmek iyi bir fikir olurdu.”

Yalnızca ülkesi Japonya’da değil bütün dünyada saygı duyulan ünlü sanatçının konuyla ilgili yaptığı bu yorumların özellikle Batılı ülkelerin kamuoyundaki genel algıyla ters düşmesi açısından son derece dikkat çekici. Zira söz konusu saldırılardan sonra oluşan genel yaklaşım, “Charlie Hebdo’nun karikatürleri muhtemelen hakaret içeriyor olsa da, derginin bunları yayınlama hakkı korunmalı ve savunulmalı” yönündeydi.

Miyazaki ayrıca mizahçıların kendilerine daha yakın olan hedefler üzerine odaklanmaları gerektiğini belirterek şunları ekledi: “Her şeyden önce ve hepsinden önemlisi, karikatürler kendi ülkenizin politikacılarıyla ilgili hazırlanmalı; diğer ülkelerin politik liderlerinin peşinden gitmek biraz şüpheli görünüyor.”

Filmleri, Japonya tarihinde en çok hasılat geliri elde eden yapımlar arasında bulunan ve animeyi genel Batılı izleyiciye sevdiren kişi olarak bilinen yönetmenin geçmişte de bazen politik açıklamalar yaptığı biliniyor. Miyazaki’nin politik duruşunu en belirgin biçimde ortaya koyduğu anlardan birisi de, ABD’nin Irak’taki savaşa dahil olması yüzünden; Spirited Away (Ruhların Kaçışı) filmiyle en iyi animasyon Oscar’ını kazanmasına rağmen 2003’teki Akademi ödülleri törenine katılmayı reddetmesi olmuştu.

Emekli olmadan önce hazırladığı son film olan 2013 tarihli filmi The Wind Rises (Rüzgar Yükseliyor) da benzer bir savaş karşıtı duruşa sahipti. Söz konusu filmde Miyazaki’nin, Japonya Başbakanı Shinzō Abe’yi daha saldırgan bir dış politikaya olanak tanıyacak biçimde anayasal değişiklik önerileri getirdiği için eleştirdiği biliniyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...