World of Tomorrow, ‘La Jetée’den beri yapılan en iyi kısa bilim kurgu filmi’

ABD’li yazar, animatör ve bağımsız film yapımcısı Don Hertzfeldt‘in imzasını yönetmenliğinde çekilen World of Tomorrow adlı kısa animasyon film, ilk gösteriminin gerçekleştiği Sundance Film Festivali‘nde büyük bir ilgi gördü ve kısa film dalında Büyük Jüri Ödülü’nü kazandı. Bir süredir yapılan en iyi bilim kurgu işlerinden biri olmaya aday olduğu anlaşılan ve 31 Mart’ta gösterime girmesi beklenen bu kısa film çok kısaca özetlemek gerekirse “küçük bir kızın kendi uzak geleceğine doğru sıradışı bir gezintiye çıkarılmasını” anlatıyor.

Filmin, Emily adındaki bir genç kızın etrafında şekillenen öyküsünde, kızın genetik olarak torunu olarak nitelendirilebilen uzak gelecekteki bir akrabası ona teknolojide yüzyıllar içerisinde meydana gelecek büyük değişimleri ve daha da ilginç bir biçimde bütün insanlığın duyumsayacağı bir kozmik etkiyi açıklıyor.

Bilim kurgu sinemasının en iyi örneklerinin birçoğunda olduğu gibi, bu kısa film de günümüzün gerçek endişeleri hakkında konuşmak için kurgusal bir geleceği kullanıyor. Filmin üzerinde durduğu bu endişelerden birkaçı ise genel olarak şöyle sıralanabilir: ölümlülük, aşk, genetik mutasyon ve hafıza kaybı.

Time Out yazarı David Ehrlich tarafından Chris Marker‘ın 1962 tarihli kült kısa filmi La Jetée‘den bu yana yapılan en tatmin edici kısa filmlerden biri olarak nitelenen filmin sanatsallığındaki çocuksu sadelik ve vücut mizahına dair tutkusunun yanında Hertzfeldt’in bir tür neşeyle ortaya attığı varoluşsal soruların da son derece dikkat çekici olduğu belirtiliyor. Bazı eleştirmenler ise World of Tomorrow‘u izlemenin Cumartesi sabahları yayınlanan bir çizgi filmin keyfini çıkarmaya benzediğini fakat bunu yaparken de artık uçuruma çoktan bir adım atmış olduğunuzu fark edeceğinizi söylüyorlar.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...