Facebook, uygulamalarının sanal gerçeklik versiyonları üzerinde çalışıyor

Facebook‘un ürün departmanının başındaki isim Chris Cox, ünlü sosyal ağın uygulamalarının sanal gerçekliğe uygun versiyonlarını inşa ettiklerini açıkladı. Cox, Recode sitesinin düzenlediği Code Media konferansında verdiği bir demeçte Facebook’un sanal gerçeklik hizmetinin yolda olduğunu belirtti. “VR (Sanal Gerçeklik) için uygulamalar üzerinde çalıştıklarını” ifade eden Cox, söz konusu uygulamalar hakkında detaylı bilgiler vermese de, kullanıcıların bir uygulamayı kullanarak halihazırda bulundukları ortamı diğer kullanıcılarla paylaşabilecekleri bir dünya hayal ettiklerini açıkladı. Cox’a göre bu, paylaşımda bulunmanın gündelik bir biçimine dönüşebilir ve bunu herkes gibi, ünlüler de kullanabilir.

chris cox facebook vr

Söz konusu teknoloji şimdiden büyük bir heyecan uyandırsa da, kısa bir zaman diliminde gerçekleşmesinin olanaksız olduğu tahmin ediliyor. Cox, sanal gerçeklik uygulamaların gerektirdiği başlıkların herkes tarafından kullanılmaya başlamasından daha çok uzakta olduğumuzu söylüyor.

Facebook’un sanal gerçeklik uygulamalarına dair yatırımlarında son derece ciddi olduğu şirketin geçtiğimiz yıl Oculus VR‘ı 2 milyar dolar karşılığında satın almasından da belliydi. Ve bu yılki Sundance Film Festivali‘nde de gördüğümüz üzere, şirket bu teknolojiyi kullanarak, etkileyici sonuçlar elde ettiği, yeni anlatım deneyimleri inşa etmede önemli adımlar atmıştı. Öyle görünüyor ki, Oculus teknolojisi, temel Facebook deneyimi açısından da son derece önemli bir rol oynayacak. Zira, Mark Zuckerberg de Oculus’u satın aldığında şöyle demişti: “Arkadaşlarınızla çevrimiçi ortamda yalnızca anlarınızı değil, aynı zamanda bütün deneyimlerinizi ve maceralarınızın tamamını paylaştığınızı hayal edin.”

Bu deneyimlerin yakın bir gelecekte nasıl “tamamen” paylaşılabileceğini ise bekleyip göreceğiz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...