Pink Floyd’un 1975’teki ‘turne planını’ anlatan çizgi roman

Pink Floyd‘un 1975’te gerçekleştirdiği The Dark Side of the Moon turnesi için Hipgnosis tarafından yaratılan bu harika çizgi roman program sürprizlerle dolu. Resimlere biraz yakından bakınca söz konusu çalışmanın profesyonel bir tanıtım örneği ve bir öğrencinin not defterinde görülebilecek türden çizimler arasında bir yerde durduğu görülebiliyor. Özellikle ikinci sayfadaki baloncukta, yer alan isimler oldukça dikkat çekici. Çizgi romandaki bu “tur programında” yer alan adlar şöyle: Hipgnosis, Nick Mason, Gerald Scarfe, Paul Stubbs, Joe Petagno, Colin Elgie, Richard Evans ve Dave Gale. Bu isimlerden Scarfe’ın aynı zamanda Pink Floyd’un 1980 tarihli The Wall albümünün görsellerini yaratan kişi olduğunu da hatırlatalım.

Çizgi roman, “Grantchester Rovers” adlı bir futbol takımının “en golcü oyuncusu” (ace scorer) olarak tanımlanan “Rog Waters” hakkında bir kısa öykü içeriyor. Rog Waters’ın onu “uyuşturucu veren” hain bir garson rakibi var. Bununla savaşan Waters öyle görünüyor ki takımını da zafere ulaştırıyor. Ayrıca bir de, İkinci Dünya Savaşı’ndaki Kraliyet Donanması’ndan “Captain Mason” hakkında bir öykünün olduğunu görüyoruz. Çizgi romanda grup üyeleri hakkında daha birçok eğlenceli öykü yer alıyor, fakat sürprizleri bozmamak adına en iyisi okuyucuların diğerlerini bizzat kendilerinin bulması.

Söz konusu öykülerden belki de en ilginç olanı ise Peter Medak tarafından yönetilen bir “film” hakkında olanı. O dönemde filmografisinde The Ruling Class ve A Day in the Death of Joe Egg gibi filmlerle dikkat çeken yönetmen sonrasında Romeo is Bleeding, The Krays ve Zorro, The Gay Blade gibi filmlerin de yönetmenliğini üstlendi. Çizgi romanda bahsi geçen bu film Echoes: The Complete History of Pink Floyd‘da Glenn Povey tarafından “Floyd’un Dark Side of the Moon’unun bir yorumu” olarak tanımlanıyor. Kulağa oldukça ilgi çekici gelen bu filmin nerede olduğuysa bir merak konusu.

Aşağıda bazı sayfalarını görebileceğiniz bu çizgi roman eBay üzerinden satın alınabilir durumda.

pink floyd çizgi roman

pink floyd çizgi roman 2

pink floyd çizgi roman 3

pink floyd çizgi roman 4

pink floyd çizgi roman 5

pink floyd çizgi roman 6

pink floyd çizgi roman 7

pink floyd çizgi roman 8

pink floyd çizgi roman 9

pink floyd çizgi roman 10

pink floyd çizgi roman 11

pink floyd çizgi roman 12

pink floyd çizgi roman 13

pink floyd çizgi roman 14

pink floyd çizgi roman 15

pink floyd çizgi roman 16

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...