İstanbul Film Festivali, Berlinale’in ‘en iyi’lerini konuk ediyor

Bu yıl 34.’sü düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali‘nde 65. Uluslararası Berlin Film Festivali‘nde ödül kazanan filmlerin de yer alacağı açıklandı. Buna göre Berlinale‘de En İyi Film dalında Altın Ayı ödülünü kazanan Jafar Panahi’nin yönetmenliğini üstlendiği “Taksi” (“Taxi“) filminin yanında bir diğer dikkat çeken yapım olan, Andrew Haigh’ın yönettiği, En İyi Erkek ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında Gümüş Ayı ödülünün sahibi 45 Years da İstanbul Film Festivali izleyicileriyle buluşacak.

Ülkesi tarafından yasak konulduğu için ödülünü almak üzere Berlin’e gidemeyen “Taksi” filminin yönetmeni Jafar Panahi, İran’daki 2009 seçimlerinin ardından gerçekleşen protestoları kameraya aldığı için tutuklanmış ve 20 yıl film yapmaktan men edilmişti. Yönetmenin “Taksi” adlı fiminde, bir taksideki yolcularla yapılan, komedi ve dram unsurları taşıyan çeşitli söyleşiler yer alıyor.

jafar panahi berlinale taxi

Ülkesinden çıkması yasak olduğu için Berlin’deki törene katılamayan İranlı yönetmen Panahi’nin ödülünü yeğeni aldı.

65. Berlinale ödüllerini kazanan yapımlar arasında iki yıl önceki İstanbul Film Festivali’nde “…adına” adlı filmi gösterilen ve bu yılkı Berlinale’de En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Malgorzata Szumowska’nın Cialo (Body) adlı filmi de yer alıyor. Sam de Jong’un hem yazıp hem de yönettiği ilk filmi Prins (Prince), otuzlu yaşlarını süren bir adamın kendi hayal dünyasında yaptığı yolculukların içten ve eğlenceli bir anlatımını sunan, Ole Giæver ve Marte Vold’ün yönettikleri Mot naturen (Out of Nature) ve Victoria filmleri de ödül kazanan diğer filmler olmuştu.

34. İstanbul Film Festivali’nde beyazperdede gösterilecek diğer Berlinale yapımlarından bazıları ise şöyle:

Berlinale’de Onursal Altın Ayı ödülüne layık görülen usta yönetmen Wim Wenders’ın Berlin Film Festivali’nde yarışma dışında izlenen filmi Every Thing Will Be Fine; Salt of Earth; Hal Hartly’nin en son filmi Ned Rifle; 17 yaşında bir gencin öyküsüne odaklanan Short Skin; bilim kurgu, gizem, gerilim ve dram öğelerini biraraya getiren H.; FIPRESCI ödülünün sahibi Phoenix; Berlinale’de Panaroma adlı bölümde izleyicilerle buluşan Meurtre a Pacot (Murder in Pacot) ve ardı ardına üç şiddet hikayesini işleyen Violencia

4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek 34. İstanbul Film Festivali’nin diğer ayrıntıları ise 10 Mart’ta açıklanacak.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...