Mars’a gidip geri dönmemeye karar veren 100 kişiyle tanışın

Dünya dışında başka bir gezegende yaşayan ilk insanlara tanık olmak artık bir hayal olmaktan çıkıyor olabilir. Özel bir kurum olan Mars One adlı bir şirketin girişimiyle dört astronottan oluşan bir grubun oluşturulup eğitilmesi için gereken süreçte önemli adımlar kaydedildi. Seçme sürecinde üçüncü tura gelinen projede halihazırdaki potansiyel aday listesi 100 kişiye indirilmiş durumda. Söz konusu proje kapsamında, dünyaya geri dönmemek üzere Mars‘a gönderilmeleri ve orada yerleşik bir hayata geçmeleri planlanan dört kişiden biri olabilmek için on binlerce başvuru yapılmıştı.

Şu an elde bulunan 100 kişilik listede dünyanın dört bir yanından gelen adaylar olduğu belirtiliyor: Amerika kıtalarından 39, Avrupa’dan 31, Asya’dan 16, Afrika’dan 7 ve Okyanusya’dan 7 aday. Bu adayların bireysel profil sayfaları ve video günlükleri de tıpkı geldikleri yerler gibi yaşlarının ve özgeçmişlerinin de büyük bir çeşitlilik içinde olduğunu gösteriyor. Dünya’yı fiilen geride bırakmaya hazır ve pratik anlamda üzerinde yaşamın olmadığı bir gezegende kurulacak “uç beyliğinde” yaşamaya talip olan bu adaylar arasında 20 yaşındaki Zaskia adlı bir Bolivyalıdan, 60 yaşındaki Pakistanlı Reginald’a kadar her yaştan ve çeşitli mesleklerden birçok maceraperest yer alıyor.

Yapılan açıklamalara göre ilk aşamada 200.000’in üzerinde başvurunun gerçekleştiği ve özel bir yatırımla finanse edilen proje 2025 yılına kadar Mars’ta ilk etapta 4 kişiden oluşan bir koloni kurmayı hedefliyor. Hollandalı Mars One şirketi yetkilileri, proje için “Mars üzerindeki kalıcı bir yerleşimin bütün zorluklarına dayanabilen bir ekip yaratmaya odaklandıklarını” ifade ediyor. 200,000’in üzerindeki başvuru sayısının ilk etapta Aralık 2013 itibariyle 1058 kişiye, ardından Şubat 2014’te 660 adaya indirilmesi sürecinin detaylarının önümüzdeki günler de yayınlanacağı açıklandı. Diğer yandan Mars One’ın önümüzdeki seçme sürecini ise bir reality şov mantığıyla kurgulayacağı belirtiliyor. Buna göre adaylar üzerinde uygulanan denemeler filme alınacak ve sonraki aşamalarda izleyicilerin de adayların seçilmesine katkıda bulunması sağlanacak.

Son olarak, söz konusu projenin bize Philip K. Dick‘in “We Can Remember It For You Wholesale” adlı öyküsünden uyarlanan, 1990 yapımı Total Recall (Gerçeğe Çağrı) adlı filmi hatırlattığını da ekleyelim.

Filmde, Arnold Schwarzenegger tarafından canlandırılan ana karakter gündelik hayatının stresinden biraz uzaklaşmak için Mars gezegenine, yapay anılardan oluşan sanal bir gezinti gerçekleştirir. Daha sonra gelişen bir dizi beklenmedik, tuhaf olaylar onun gerçekten Mars’a gidip gitmediği ve hangi anıların gerçek hangilerinin yapay olduğu konusunda şüphe duymaya başlamasına neden olur.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...