NASA’nın en başarılı döneminden absürt uzay fotoğrafları

NASA‘nın ‘altın çağı’ olarak nitelendirilen, 1960’ların sonu ve 70’lerin başlarına karşılık gelen; Mercury, Gemini ve Apollo görevleri gibi tarihi keşiflerin ve büyük başarıların elde edildiği bu döneme dair genelde hep epik bir atmosfere sahip, etkileyici ve kusursuz fotoğraflar görmeye alışkınız. Aşağıda görülebilen bu görseller ise yine aynı döneme ait fakat bu defa NASA’nın pek de öyle iftiharla göstermeyeceği türden fotoğraflar. Zira söz konusu görseller fotoğraf tekniği açısından zayıf bir çekim açısı, kötü çerçeveleme, odak dışında kalma gibi problemlere sahip ya da basitçe düz ve sıkıcı karelerden oluşuyor.

Bu fotoğraflar NASA’nın Ay görevini anlatan afili bir astronomi kitabında yayınlanmak için uygun olmasa da, günümüzde birçok kişi bu karelerin bir anlamda bir tür sanat içerdiğini bile düşünebilir. Örneğin Instagram’ın bol efektli fotoğraflarına bayılan post-avangart nesiller için bu görüntüler, tıpkı onların kendilerini ya da yemeklerini çok değişik açılardan görüntüledikleri bulanık efektli fotoğrafları gibi bir tür sanat eseri olarak nitelenebilir.

Diğer yandan, şu da bir gerçek ki, bu fotoğrafların hiçbirisi böyle bir amaçla çekilmiş değil. Dolayısıyla, bu da söz konusu karelerin daha da ilginç hale gelmesini sağlıyor. Çünkü bu fotoğrafların; sanatsal olmaktan çok, kusursuz ve bilimsel açıdan bir değeri olan, bilgi niteliği taşıyan kareler olması gerekiyordu. Fakat elbette, uzayda fotoğraf çekmenin hiç de kolay olmadığını unutmamak gerekiyor. Uzay ve Ay yüzeyi gibi arka planlara sahip, havalı kıyafetler giyen astronotların görüntülerini içeren bütün bu pozlar ne kadar absürt olursa olsun, birçoğumuzun çektiği fotoğrafların çoğundan çok daha etkileyici.

nasa, absürt fotoğraf 2

nasa, absürt fotoğraf 3

nasa, absürt fotoğraf 4

nasa, absürt fotoğraf 5

nasa, absürt fotoğraf 6

nasa, absürt fotoğraf 7

nasa, absürt fotoğraf 8

nasa, absürt fotoğraf 9

nasa, absürt fotoğraf 10

nasa, absürt fotoğraf 11

nasa, absürt fotoğraf 12

nasa, absürt fotoğraf 13

nasa, absürt fotoğraf 14

nasa, absürt fotoğraf 15

nasa, absürt fotoğraf 16

nasa, absürt fotoğraf 17

nasa, absürt fotoğraf 18

nasa, absürt fotoğraf 19

nasa, absürt fotoğraf 20

nasa, absürt fotoğraf 21

nasa, absürt fotoğraf 22

nasa, absürt fotoğraf 23

nasa, absürt fotoğraf 24

nasa, absürt fotoğraf 25

nasa, absürt fotoğraf 26

nasa, absürt fotoğraf 27

nasa, absürt fotoğraf 28

nasa, absürt fotoğraf 29

nasa, absürt fotoğraf 30

Görseller: NASA Arşivi

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...