Arı kovanını ‘bal çeşmesine’ dönüştüren yeni bir sistem

Flow Hive adı verilen bu düzenek; petek biçiminde özel olarak tasarlanmış çerçevelere yerleştirilen ve bir tür musluk işlevi gören yeni bir tıkaç sistemiyle, bir arı kovanından bal elde etmeyi daha az zahmetli bir sürece dönüştüren yeni bir buluş. Arıcılıkla uğraşan baba ve oğul, Stuart ve Cedar Anderson’ın on yıllık tecrübelerine dayanarak icat edilen bu sistem; çerçevelerin arı kovanlarından çıkarıldığı, kızdırılmış bıçaklarla açıldığı ve balı dışarı çıkarmak için merkezkaç kuvveti uygulayan bir makineye yüklenildiği geleneksel bal elde etme sürecine muazzam bir sadelik getiriyor.

arı kovanı bal, flow hive

Andersonlar, bu yenilikçi tasarımlarını şöyle açıklıyor:

“Flow Hive çerçevesi halihazırda bir kısmı biçimlendirilmiş petek hücrelerinden oluşuyor. Arılar peteği balmumlarıyla tamamlıyorlar, hücreleri balla dolduruyorlar ve bu hücreleri her zaman olduğu gibi örtüyorlar. Buradaki düzeneği açtığınızda, bir anlamda bir tür musluğu açarcasına, bu hücreler peteğin içerisinde dikey bir biçimde bölünüyor. Bu da balın, çerçevenin en altındaki mühürlenmiş bir oluğa ve kovanın dışına akmasını sağlıyor. Ve bütün bu işlemler esnasında arılar rahatsız edilmemiş oluyor.

Balın boşaltılması tamamlandığında yukarıdaki musluğu kapatarak kovanı eski pozisyonuna sokuyorsunuz ve böylece arıların balmumunu oluşturmalarına ve onu tekrar balla doldurmalarına olanak tanıyorsunuz.”

Bu buluşun büyük ölçekli ticari operasyonlarda nasıl kullanılabileceği konusunda bazı soru işaretleri olsa da, görece daha küçük çiftliklerde arıcılığı çok daha eğlenceli bir hale getireceği kesin.

flow hive, arı kovanı bal

arı kovanı, bal

bal arı kovanı flow hive

bal kovan arı flow hive

Flow Hive’la ilgili daha fazla bilgiye Anderson’lara ait internet sitesi ve Facebook sayfası üzerinden erişebilirsiniz.

Flow Hive’ın daha da yaygın bir biçimde üretime sunulup kullanılabilmesi için finanse edilmesi amacıyla halen IndieGogo üzerinde devam eden bir yardım kampanyası mevcut.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...