Amazon’dan Yüksek Şatodaki Adam’ın televizyon uyarlamasına onay

Philip K. Dick‘in ve bütün bilim kurgu edebiyatının en önemli romanlarından biri olarak kabul edilen, İkinci Dünya Savaşı’nı Almanya ve Japonya’nın kazanmış olduğu bir alternatif tarih üzerinde temellenen The Man in the High Castle‘ın (Yüksek Şatodaki Adam) Amazon tarafından bir TV dizisi olarak yayınlanmaya başlayacağı kesinleşti. Geçtiğimiz haftalarda, pilot bölümünden ilk görüntülerine bu adreste yer verdiğimiz dizinin yapımcılığını ise yine bir Philip K. Dick uyarlaması olan Blade Runner’ın yönetmeni Ridley Scott üstleniyor. Amazon tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket Yüksek Şatodaki Adam’la birlikte dört adayın daha deneme pilot bölümü yayınından sezonluk dizi olarak yayınlanmasına karar verildi.

Özellikle bilim kurgu hayranları ve tarih meraklıların büyük bir ilgiyle izleyeceğini tahmin ettiğimiz The Man in the High Castle‘la birlikte yayınlanacak diğer dizilerise şöyle: Bir tür kara komedi tadında olan Mad Dogs, kurgu/belgesel/genel kültür karışımı bir temaya sahip olan The New Yorker Presents, çocuklara yönelik bir dizi olan Just Add Magic ve okul öncesine yönelik TV dizisi The Stinky & Dirty Show.

the man in the high castle dizi

Yüksek Şatodaki Adam‘ın pilot bölümünün bazı hatalı taraflarının olduğu görülse de, genel itibariyle söz konusu yapımın oldukça etkileyici bir görünüme sahip olduğu ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra müteffik kuvvetlerin yenilmesiyle ABD’nin Japonya ve Almanya arasında bölüştürülerek sömürge haline getirildiği Philip K. Dick’in 1962’de yayınlanan romanına sadık kalındığı anlaşılıyordu. Amazon’un yaptığı açıklamaya göre, Yüksek Şatodaki Adam‘ın yayınlanan pilot bölümü şimdiye kadar en çok izlenen pilot bölümü oldu.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...