Dünyanın en küçük boyutlu animasyonları Tokyo’da yarıştı

Herhangi bir ticari amaç taşımayan bir internet alt kültürü olarak bilinen demoscene, ilk olarak 1980’li yılların ortalarında Commodore 64, ZX Spectrum gibi bilgisayarların yaygınlaşmaya başlamasıyla ortaya çıktı. O dönemden beri halen alt kültür açısından popülerliğini devam ettiren bu demo’ların yaratıcıları sanat, müzik ve programlama gibi öğeleri bir araya getiriyor ve bunu yaparken de dijital ortamnda mümkün olan en sınırlı kaynak ve veriyle en etkili performansları ortaya koymaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Tokyo’da gerçekleştirilen bir demo yarışması söz konusu demoscene kültürünün aradan geçen zamanla birlikte giderek daha etkileyici işlere sahne olduğunu gösteriyor.

Demo sözcüğü, burada kullanıldığı bağlam itibariyle tam olarak, bir ya da bir grup bilgisayar programcısı tarafından grafik ve müzik oluşturmak için yazılmış algoritmalara karşılık geliyor. Programcılar oluşturdukları demo’larla en güzel intro’yu yaratmak için en küçük boyutlu kodları (genellikle sadece birkaç yüz bit) kullanıyorlar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişisel bilgisayarların kullanılmaya başlamasıyla ilk örneklerini veren demo’lar 1990’larda tıpkı bir sanat formu halini almaya başladılar. Özellikle programcıların kendi kişiselleştirilmiş intro’larını crack’ledikleri bilgsayar oyunlarına bir tür imza niteliği taşıyacak biçimde yerleştirmeleriyle oldukça ilginç çalışmalar ortaya çıktı.

Günümüzde ise, demoscene daha çok, geçtiğimiz haftasonu gerçekleşen Tokyo Demo Fest gibi yarışmalarda, kimin en az programlamayla en etkili ve kapsamlı demo’yu yapabildiğini görmekle ilgili. Söz konusu yarışmada 4K (4096 bayt) demo’lar için birleştirilmiş demo kategorisinin kazananı ise 0x4015 adlı programcının Optical Circuit adını verdiği, zihninizi bir tür roller-coaster yolculuğuna çıkartan bu çalışması oldu.

demo, optical circuit

demoscene, tokyo demo fest

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...