Banksy, yeni duvar resimleri için Gazze Şeridi’nde

Hiciv dolu duvar resimleriyle tanıdığımız ve gerçek kimliğine dair herhangi bir bilgiye sahip olmadığımız Banksy geçtiğimiz günlerde Gazze Şeridi‘nde yer alan yeni çalışmalarını gösteren bir video yayınladı. Söz konusu yeni resimlerin yapıldıkları yerin koşulları göz önünde bulundurulduğunda beklenileceği gibi görece daha karanlık bir teması olan yeni Banksy eserlerinin gösterildiği iki dakika uzunluğundaki video ise yine satirik bir dille yazılmış bir tür reklam filmi formatında hazırlanmış. Uzun yıllardır süregiden savaşın yıkımlarının etkisini her noktasında görebildiğimiz Gazze’yi cazibe merkezi tatil yerlerinden biri olarak sunan video ‘Make this the year YOU discover a new destination’ (Bu yılı yeni bir yer keşfedin) adını taşıyor. Videoda Banksy’nin ya gerçekten kendisi ya da onu simgeleyen birisinin Gazze Şeridi’ne giriş yaptığını ve içerideki yıkıntıların üzerine bir dizi yeni görseller resmettiğini izliyoruz.

Banksy’nin Gazze’ye bir tür “yasak tünel ağı” üzerinden girişiyle başlayan videoda arka arkaya oyun oynayan Filistinli çocuklarla silahlı İsrailli askerlerin görüntüleri gelmeye başlıyor ve kamera sanatçıyı eserini oluştururken göstermeden hemen önce Gazze’deki yıkımı da gözler önüne seriyor.

Videoda görünen üç yeni resim var: Terk edilmiş bir kapının üzerine resmedilmiş, belirgin bir stres içinde olduğu görülen diz çökmüş bir adam, bir eğlence parkının salıncakları olarak yeniden kurgulanan bir İsrail gözcü kulesi, ve bir topuyla oynayan dev bir beyaz kedi.

banksy gazze

banksy gazze 3

banksy gazze 4

Beyaz kedi resminin ne anlama geldiği ise Banksy’nin resmi internet sitesinde şöyle açıklanıyor: “Oranın halkından biri yanıma geldi ve şöyle dedi, ‘Lütfen — bu ne anlama geliyor?’ Ben de, Gazze’deki yıkıma internet sitemde fotoğraflar yayınlayarak dikkat çekmek istediğimi, ama internette insanların yalnızca kedi yavrularının resimlerine baktıklarını anlattım.”

banksy gazze şeridi

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...