Harrison Ford’un Blade Runner’ın devam filminde olacağı kesinleşti

Geçtiğimiz Eylül ayında Ridley Scott‘ın yaptığı bir açıklamayla senaryosunun tamamlandığı ve çekimlerine başlanacağını öğrendiğimiz Blade Runner‘ın devam filminde Harrison Ford‘un yine rol alıp almayacağı bir merak konusuydu. Variety’de yer alan bir habere göre, Ford’un distopik kült bilim kurgu filmi Blade Runner‘ın devamında da başrolde oynayacağı netlik kazanmış oldu.

Geçtiğimiz Perşembe günü Alcon Entertainment tarafından yapılan bir duyuruda ilk filmin yönetmeni Ridley Scott’ın yeni filmi yönetmeyeceği fakat projenin yapımcılığını üstleneceği açıklandı ve daha sonra Scott da bu bilgiyi doğruladı. Yeni filmin yönetmenliği için ise daha önce Prisoners ve Enemy filmlerinden tanıdığımız Kanadalı yönetmen Denis Villeneuve ile görüşüldüğü belirtiliyor.

Blade Runner’ın devam filminin senaryosu ise, ilk filmin senaryosunu Michael Green’le birlikte yazan Hampton Fancher’ın imzasını taşıyor. Ridley Scott’ın geçtiğimiz Kasım ayında MTV’ye verdiği röportajda “bunun şimdiye kadar okuduğu en iyi şey” olduğunu söylediğini de hatırlatalım. 1982 tarihli İlk filmin senaryosu bilim kurgu yazarı Philip K. Dick‘in “Do Androids Dream of Electric Sheep?” (“Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?“) adlı romanından uyarlanmış, yönetmen Scott ve Dick filmin yapım aşamasında da işbirliği yapmışlardı. Harrison Ford’un da projeye dahil olduğunun açıklanmasıyla beklentilerin giderek arttığı yeni filmin Philip K. Dick’siz senaryosu büyük bir merak konusu.

1982’de gösterime giren ilk Blade Runner, 2019 Los Angeles’ının karanlık ve kaotik atmosferinde geçiyordu. Ford’un, yine polis memuru Rick Deckard rolünde olacağı yeni filmin ise bu tarihten onlarca yıl sonrasında geçeceği açıklandı.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...