‘Yılanların Öcü’ İstanbul Film Festivali için restore ediliyor

İstanbul Film Festivali ve Groupama‘nın ortak girişimiyle sekiz yıldır devam eden “Türk Klasikleri Yeniden” projesi kapsamında bu yıl Türk sinema tarihinin en önemli yapıtlarından olan “Yılanların Öcü”nün restore edilmesi kararlaştırıldı. Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden Fakir Baykurt’un aynı adı taşıyan romanından, Metin Erksan’ın yönetmenliğinde beyaz perdeye aktarılan film bu restorasyon sürecinin sonunda günümüz sinema teknolojileriyle uyumlu bir biçimde izlenebilecek. 1962 tarihli bu klasik filmin Fanatik Film tarafından restore edilen kopyası 4-19 Nisan tarihinde düzenlenecek İstanbul Film Festivali’nde sinemaseverlerle buluşacak.

Başrollerinde Fikret Hakan, Nurhan Nur, Aliye Rona, Kadir Savun, Şadiye Arcıman ve Erol Taş gibi dönemin önemli oyuncularının yer aldığı “Yılanların Öcü“, toprak mülkiyetinin yol açtığı çatışmaları, köydeki hayatı ve onun sorunları, kadın ve erkek arasındaki çatışmayı konu alan ve bütün bunları hem son derece sade hem de oldukça gerçekçi bir üslupla anlatan, günün koşullarına göre son derece cesur olarak nitelendirilebilecek bir film.

1962 yılında gösterime giren film özellikle Ankara, Adana gibi şehirlerde büyük ses getirmiş ve birtakım olayların çıkmasına neden olmuş ve bu olayların sonucunda da bir sinemada ciddi bir hasar meydana gelmişti. Sinemalarda gösterilmesi ancak o dönemde Cumhurbaşkanı olan Cemal Gürsel’in onayıyla sağlanabilen film, Türk sinemasının ilk ‘auteur’ yönetmenlerinden olan Metin Erksan’ın “Köy Üçlemesi”nin (“Karanlık Dünya“, “Yılanların Öcü“, “Susuz Yaz“) ikinci filmi olarak biliniyor.

İstanbul Film Festivali ve Groupama işbirliğinde gerçekleşen restorasyon programı kapsamında yenilenerek önceki yıllarda festivalde gösterilen diğer filmler ise şöyle: 1988 tarihli “Muhsin Bey” (Yavuz Turgul), 1979 tarihli “Bereketli Topraklar Üzerinde” (Erden Kıral), 1949 tarihli “Vurun Kahpeye” (Ömer Lütfi Akad), 1978 tarihli “Selvi Boylum Al Yazmalım” (Atıf Yılmaz), 1958 tarihli “Üç Arkadaş” (Memduh Ün), 1964 tarihli “Gurbet Kuşları” (Halit Refiğ), 1968 tarihli “Vesikalı Yarim” (Ömer Lütfi Akad).

İKSV tarafından Akbank sponsorluğunda düzenlenen 34. İstanbul Film Festivali‘nin detaylı programına 11 Mart Çarşamba günü itibariyle bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...