3. Mardin Bienali’nin ana başlığı ‘Mitolojiler’

Geçtiğimiz aylarda ülke çapında eylemlere neden olan Kobani (Ayn el-Arap) olayları yüzünden ertelenen 3. Mardin Bienali‘nin 15 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirileceği açıklandı. Daha önce “Mitolojiler” başlığıyla düzenleneceği bildirilen bienalin ana temasında herhangi bir değişikliğin olmadığı belirtildi. Yetkililer daha önce yaptıkları açıklamada, 17 Ekim 2014’te gerçekleşmesi planlanan bienalin ülke çapında bir şiddet ortamının oluşması dolayısıyla süresiz olarak ertelenmesi kararını almışlardı.

Mardin Bienali’nin direktörlüğünü üstlenen Döne Otyam, Taraf gazetesine verdiği demeçte söz konusu erteleme kararıyla kendileri de dahil olmak üzere birçok kişinin Mardin için uçak biletlerini ve otel rezervasyonlarını iptal etmek zorunda kaldığını, fakat aldıkları karardan pişmanlık duymadıklarını ifade etti. Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan bienalin küratörleri arasında Mardinlilerin de yer alacağını, şehrin esnaf ve zanaatkarlarının da bienalin “sanatçıları” olarak nitelendirilebileceğini belirten Otyam, söz konusun bienalin aslında bizzat Mardinliler için yapıldığını ve kolektif ortama dair büyük bir heyecan duyduklarını belirtti.

Yerli ve yabancı olmak üzere 60’ın üzerinde sanatçının katılacağı bienalde sergilenecek olan eserler için dokuz ayrı mekan kullanılacak. Yaklaşık 80 bin TL’ye malolacağı belirtilen 3. Mardin Bienali’nin sergileme, konaklama ve mekan giderleri için gereken bu bedelin sponsorlar tarafından karşılanacağı açıklandı.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...