Güneşin 12 milyar katı büyüklüğünde dev bir kara delik keşfedildi

Çok uzak bir galakside, -biraz daha kesin konuşmak gerekecekse 12,8 milyar ışık yılı uzaklıkta- bizim güneşimizin 12 milyar katı büyüklüğünde devasa bir kara delik keşfedildi. Yine de söz konusu kara delik hakkındaki en şaşırtıcı şey ise boyutu değil yaşı.

Kara deliklerin onlara çok yaklaşan gaz ve yıldızları işgal ederek yaşlandıkça büyüdükleri biliniyor. Astronomlar daha önce de bundan daha devasa kara delikler bulmuşlardı, fakat yeni bulunan bu kara delikte şaşırtıcı olan taraf onun bu boyutuna göre oldukça genç olması. Bize çok uzak olduğu için, biz bu kara deliği 12,8 milyar yıl öncesiymiş gibi ya da Büyük Patlama’dan yalnızca 875 milyon yıl sonrasındaymış gibi “görüyoruz”. Astronomlar bu kara deliğin bu kadar kısa bir zamanda nasıl böylesine dev boyutlara ulaşabildiği konusunda bir şaşkınlık yaşıyorlar.

Yeni kara deliğin yaşı halihazırdaki kara deliklerin oluşumu teorileriyle pek uyuşmuyor, fakat astronomların yine de bazı alternatif görüşleri var. Bu bağlamda muhtemelen kara deliğin içine doğru çöken ilk yıldızların düşündüğümüzden daha büyük olduğu, ya da iki kara deliğin birleştiği tahmin ediliyor.

Astronomlar bu kara deliği, onu çevreleyen kuasarın yaydığı ışığı tespit ederek buldular. Bir kuasar, kara deliğin etrafında girdap gibi dönen ve henüz onun içine düşmemiş materyalden oluşuyor. Bu kuasar ise evrenin erken dönemine dair bulunan en parlak ve kara deliği de en büyük olanıydı. Öyle ki, söz konusu kuasarın yaydığı ışık bütün Samanyolu’ndaki ışıktan 40.000 kat daha parlak.

Yine de bize çok uzak olduğu için sahip olduğumuz en güçlü teleskoplarla bile buradan küçük bir ışık noktası olarak görünüyor.

Görsel: ZHAOYU LI, SHANGHAI ASTRONOMICAL OBSERVATORY

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...