Bjork’ün yeni video klibi sanal gerçeklik cihazı Oculus Rift’ten izlenebilecek

İzlandalı şarkıcı Bjork 2013 yılında yine oldukça yenilikçi ve fütüristik albümü Biophilia‘yı bir uygulama (app) olarak piyasaya sürmüştü. Şarkıcının sıradaki albümü Vulnicura‘yı ise bu yılın başlarında, planlandığından aylar önce internete sızmıştı. Fakat öyle görünüyor ki Bjork’ün hayranlarını şaşırtmaya yetecek bazı yenilikçi planları yine de mevcut. Sanatçı geçtiğimiz günlerde Fast Company’ye verdiği bir söyleşide Vulnicura‘yı çevrimiçi müzik dinleme programı Spotify’dan uzak tutma kararını, yakında New York’taki Modern Sanatlar Müzesi’nde (MoMA) düzenlenecek retrospektif sergisini ve “Stonemilker” adlı şarkısı için çektiği video klibi anlattı. Bjork’ün uzun yıllardır işbirliği yaptığı Andrew Thomas Huang tarafından yöntelien videoyu bu haberin asıl konusu yapan şey ise onun sanal gerçeklik cihazı Oculus Rift üzerinden izlenilebilecek olması.

Söz konusu söyleşide sanatçıya teknoloji ve müziği nasıl eşleştirdiği sorulduğunda Bjork şöyle cevaplıyor: “Yalnızca cihazın hatrına bu cihazla çalışmak diye bir şey söz konusu olamaz. Ama bu aynı zamanda bütçeyle de ilgili. [Dijital ortamdaki] uygulamları çok ucuza yapabiliyorsunuz. Uygulamalar aslında bir çeşit punk gibi. Bu yeniden bir punk grubunu başlatmak gibiydi. Oculus Rift için film çekmek ise böyle değil.”

“Stonemilker”ın video klibinin ne zaman yayınlanacağına ya da nasıl görüneceğine dair henüz herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Bjork’ün New York’taki Modern Sanatlar Müzesi’ndeki retrospektif sergisi ise 8 Mart’ta açılış yapacak.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...