Van Gogh’a ait olduğu iddia edilen tablo Tokat’ta ele geçirildi

Tokat Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, daha önce de “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Muhalefet” suçundan dolayı cezalandırılan A.K. ve A.G.K.’nın yine bir tarihi eseri ele geçirdiğini ve satmaya hazırlandığı bilgisini aldı. Bunun ardından söz konusu kişileri yakalamak için hazırlık yapan ekipler şehirdeki bir köprünün yakınlarında şüpheli bularak durdurdukları araçta yapılan arama sonucunda, 44 x 64 cm boyutlarında bir yağlı tablo buldu.

Ekipler, tablonun çerçevesinin ön tarafındaki metal bir plaka üzerinde “Vincent Van Gogh, Amsterdam 1882”, arkasında da “Vincent Van Gogh, 1882 Orphan Man, Standing” ibarelerini gördükten sonra söz konusu tabloyu incelenmesi üzere Tokat’taki Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’ndeki uzmanlara ulaştırdılar. Buradaki uzmanlar tarafından yapılan ilk inceleme sonucunda, tablonun “tarihi nitelikli eser” olduğu açıklandı.

van gogh tokat

Üniversitenin ilgili bölümünde görev yapan öğretim üyelerinin hazırladığı raporda iki tarihi eser kaçakçısı tarafından çalınan ve Tokat’ta ele geçirilen bu tablonun gerçekten de Van Gogh‘un 1882-1883 tarihlerinde yaptığı “Orphan Men” (“Yetim Adamlar”) serisindeki 37 eserinden birisi olma ihtimalinin bulunduğu belirtiliyor. Tablodaki fırça darbelerinin belirlenmesi sayesinde bir reprodüksiyon olma olasılığının çok düşük olduğu düşünülüyor.

Tablonun üzerinde ayrıca New York Metropolitan Müzesi’ne ait bir mührün bulunduğu ve arından bu müze ve Hollanda’daki Van Gogh Müzesi’yle iletişime geçildiği açıklandı.

Yakalanarak gözaltına alınan zanlılar, Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükten sonra Cumhuriyet Savcısının verdiği talimatla serbest bırakıldılar. Söz konusu eserin orijinal olup olmadığı kadar merak uyandıran bir diğer şeye; yani bu tablonun neden Tokat’a götürüldüğüne dair henüz bir bilgiye sahip değiliz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...