Yunan tanrılarını grafitiyle tanıştıran duvar resimleri

Pichiavo ismiyle tanınan İspanyol grafiti sanatçıları Pichi & Avo, 2007 yılından beri birlikte çeşitli işler üretiyorlar. Her ikisinin de kendine özgü tarzı; grafiti, sembolizm ve sürrealist elementler üzerinden bir araya gelerek ortak bir anlayışın ürünü olan çalışmalara dönüşüyor.

Sanatçılar, Londra’nın doğusundaki Shoreditch’te yer alan duvarlarda Yunan mitolojisinden izler taşıyan, klasik sanat ve sokak sanatını birleştiren bu çalışmayı iki günde tamamladılar. Klasik sanatın grafitide de bir anlamda yaşadığını gösteren figürler sprey boyalarla hafifçe gölgelendirilip geleneksel grafiti etiketleriyle renkli ve “şehirli” bir görünüme kavuşmuş.

pichiavo grafiti antik yunan

Bir süredir Avrupa’nın dört bir yanını dolaşan ikili, Belçika’daki Rock Werchter festivalindeki nakliye konteynerleri üzerine boyadıkları antik Yunan ve Truva figürleri (Homeros, Akhilleus ve Menelaos gibi) de dahil olmak üzere birçok noktada ikonik figürleri resmetmişler. Her bir çalışmanın yalnızca sprey boyayla hazırlandığı düşünüldüğünde resimlerdeki incelik, gölgeleme ve renk kullanımın etkileyiciliği daha iyi fark edilebilir. Urban IconoMythology adlı ilk sergilerini bu hafta Basement Project Room‘da açan ikilinin diğer işlerine Facebook sayfaları üzerinden ulaşabilirsiniz.

pichiavo-3

pichiavo-4

pichiavo-5

pichiavo-6

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...