Masumiyet Müzesi, Google’ın sanal müzelerine eklendi

Türkiye’den SALT, Pera Müzesi, İstanbul Modern gibi önemli müzelerin de çevrimiçi ortamda yer aldığı Google‘ın sanal müzelerine, yazar Orhan Pamuk‘un Masumiyet Müzesi adlı romanını temel alarak düzenlenen aynı adlı müze de eklendi.

Teknoloji devinin Google Kültür Enstitüsü adlı, dünyanın dört bir yanındaki önemli müze ve sergileri çevrimiçi ortamda kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu projesine dahil edilen Masumiyet Müzesi, 2008 yılında yayınlanan romanın ardından uzun ve titiz bir çalışmanın ardından 2012 yılında ziyaretçilere açılmıştı.

Romanda bahsi geçen birçok objenin yer aldığı, anlatılan öykülerle bağlantılı olan birçok bilgi ve eserin bulunduğu müzenin bütün bölümleri böylece internet üzerinden de ziyaret edilebiliyor olacak. 2014 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi ödülünü de kazanan Masumiyet Müzesi’ne dair ayrıntılı bilgilere de yer verilen Google’ın sanal müzesine bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...