Solar Impulse 2 tarihi uçuşuna başladı

İsviçre’deki bir grup fizikçinin ışığın tuhaf kuantum hareketini fotoğraflamalarına dair yayınladığımız makalenin ardından, yine aynı ülkenin (bu defa mühendisliğinin) bir başarısını daha ele alıyoruz. Solar Impulse 2 adı verilen ve tamamen güneş enerjisiyle çalışan uçak, bugün itibariyle dünya turuna başladı. Yenilenebilir enerji açısından tarihi bir adım olarak görülen uçağın bu yolculuğunun biraz daha erken başlaması planlanmış olsa da, söz konusu uçuş olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenmişti.

Yaklaşık beş ayda tamamlanması beklenen uçuş boyunca, güneş enerjili ve yüksek teknolojili bu uçak, toplamda 12 seyahat gerçekleştirerek tam 21.748 mil (yaklaşık 35000 km) yol alması bekleniyor. Solar Impulse 2’nin bu 500 saatlik tarihi uçuşunu dönüşümlü olarak gerçekleştirecek ekip Bertrand Piccard ve André Borschberg olmak üzere iki pilottan oluşuyor. Tek kabinli bu yeşil enerji dostu uçağın toplam uzunluğu yaklaşık 72 metre olan kanatları, dört adet elektrikli motoru çalıştıran 17.248 parça güneş enerjisi bölmesiyle kaplı. Uçağın kanatlarındaki bu hücreler güneş enerjisini depolayabilme özelliği taşıdıkları için, Solar Impulse 2 hem gündüz hem de gece boyunca uçmaya devam edebiliyor.

solar impulse 2

Fotoğraf: Jean Revillard, Solar Impulse

Solar Impulse adını taşıyan şirketin aynı zamanda başkanı olan Piccard ve kurucu ortak ve CEO Borschberg yıllardır bu proje için birlikte çalışıyorlar. İkili, ilk Solar Impulse uçağıyla ABD’yi bir uçtan diğerine geçen ilk güneş enerjili uçuş da dahil olmak üzere tam sekiz dünya rekorunu ellerinde bulunduruyor.

Dünya turu için ilk kalkışını Abu Dhabi’den gerçekleştiren Solar Impulse 2, sırasıyla Umman, Hindistan, Myanmar, Çin, ABD, Güney Avrupa ya da Kuzey Afrika’yı geçerek Temmuz ayı içerisinde tekrar Abu Dhabi’ye iniş yapacak. Uçağın bu tarihi yolculuğunu bu adres üzerinden takip edebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda, uçağın 12 saatlik uçuşun ardından ilk etabı tamamlayarak Umman’a iniş anı görülüyor.

Aşağıda uçuş yolunu görebileceğiniz Solar Impulse 2’nin 3D görseline buradan ulaşabilirsiniz.

Solar Impulse Si2
by Solar Impulse
on Sketchfab

Solar Impulse Flight Path
by Solar Impulse
on Sketchfab

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...