İngiltere, üç kişinin DNA’sından oluşan bebeklere onay verdi

İngiltere’de Birleşik Krallık parlamentosunun üst kamarası olan Lortlar Kamarası, geçtiğimiz ay aldığı bir kararla üç kişinin DNA’sından bebek yapmak için gereken ve çeşitli tartışmalara yol açan tekniklerin kullanımını onayladı.

Lortlar Kamarası’nın üyeleri, söz konusu yasa için sunulan değişiklik önerisinin reddinden sonra birçok etik tartışmalara yol açan bu yasayı geçirdiler. Geçtiğimiz ayın başlarında, Lortlar Kamarası söz konusu yasaya dair ilk önergeleri oy çoğunluğuyla kabul etmişlerdi.

Üyelerin söz konusu uygulamaya yeşil ışık yakmasıyla, İngiltere bu uygulamarın gerçekleştirileceği dünyadaki ilk ülke olacak. İnsan DNA’sı üzerindeki ilk denemelerin Ekim ayı içerisinde başlayacağı tahmin edilirken, üç kişinin DNA’sını taşıyan ilk bebeklerin 2016 sonbaharında doğmuş olacağı düşünülüyor.

Sağlık uzmanları söz konusu bebeklerin laboratuvar ortamında hazırlanan bu dölleme süreci sayesinde, iki kişiden alınan örneklerin yine laboratuvarda birleştirilmesiyle yine oluşan mitokondrilerdeki kas distrofisi, kalp, böbrek ve ciğer yetmezliği gibi kusurları gidereceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, bir grup uzman ise söz konusu uygulamanın sınırı aşmak anlamına geldiğini düşünüyor ve bunun DNA’da yol açacağı tahrifata karşı uyarıda bulunuyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...