A Clockwork Orange’ın setinden kamera arkası fotoğraflar

Dangerous Minds adlı internet sitesi, Stanley Kubrick‘in başyapıtlarından 1971 yapımı A Clockwork Orange‘ın setinden pek bilinmeyen bazı kamera arkası kareler yayınladı. Bundan tam 16 yıl önce, geçtiğimiz hafta, 7 Mart’ta hayatını kaybeden yönetmenin, diğer birçok filmi gibi Otomatik Portakal da sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri haline geldi.

a clockwork orange otomatik portakal

Anthony Burgess‘in 1962 tarihli aynı adı taşıyan romanından Stanley Kubrick’in yönetmenliğinde 1971 yılında sinemaya uyarlanan A Clockwork Orange (Otomatik Portakal) toplumun ahlaki değerleri üzerine önemli eleştiriler getiren, suç ve özgür irade gibi temalar içeren bir distopya filmi. Filmde, tıpkı kitapta da olduğu gibi, İngiltere’nin distopik bir yakın geleceğinde psikiyatri, çocukların işlediği suçlar, gençlik çeteleri ve diğer politik ve ekonomik konular üzerine rahatsız edici ve şiddet içerikli görüntülerle çarpıcı yorumlar getiriliyor.

Filmin asıl ahlaki sorusunun “iyiliğin” tanımı, ve ‘engelleme tedavisinin’ (istenmediği halde tekrarlanan davranış biçimlerini engellemeyi amaçlayan bir tür terapi) ahlak-dışı davranışları durdurmakta gerçekten işe yarayıp yaramadığı üzerinde temellendiğini söyleyebiliriz.

a clockwork orange otomatik portakal 2

Stanley Kubrick, Saturday Review’de yayınlanan bir makalesinde söz konusu filmi şu sözlerle tanımlıyor:

“…Davranışsal psikoloji ve psikolojik koşullandırmanın, totailter bir devlet yönetimi için vatandaşları üzerinde kitlesel bir kontrol uygulamak ve onları neredeyse robotlara dönüştürmek için kullanmalarını sağlayan tehlikeli silahlar olup olmadıkları sorusunu ele alan bir toplum eleştirisi.”

Ünlü yönetmenin filmle ilgili bir diğer ifadesi ise şöyle:

“Bir gençlik kabahatinin kefaretinin koşullu refleks terapisiyle şüpheli bir biçimde ödenmesine dair bir öykü. Aynı zamanda, özgür irade üzerine getirilen bir yorum.”

a clockwork orange otomatik portakal 3

a clockwork orange otomatik portakal 4

a clockwork orange otomatik portakal 5

a clockwork orange otomatik portakal 6

a clockwork orange otomatik portakal 7

a clockwork orange otomatik portakal 8

 

a clockwork orange otomatik portakal 9

a clockwork orange otomatik portakal 10

a clockwork orange otomatik portakal 11

a clockwork orange otomatik portakal 12

a clockwork orange otomatik portakal 13

a clockwork orange otomatik portakal 14

a clockwork orange otomatik portakal 15

a clockwork orange otomatik portakal 16

a clockwork orange otomatik portakal 17

a clockwork orange otomatik portakal 18

a clockwork orange otomatik portakal 19

 

OKUMA ÖNERİSİ: ‘Otomatik Portakal’ın yeni baskısı için hazırlanan illüstrasyonlar

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...