Google, Chrome’daki sekmelerin arka planını sanat eserleriyle donatıyor

Google‘ın internet tarayıcısı Chrome‘un kullanıcıları, her yeni sekme açılışında karşılaştıkları beyaz arka planlı ekranı hatırlayacaklardır. Teknoloji devi, halihazırda gündemde olan birçok büyük projesi ve yüksek bütçeli cihaz ve yazılımların yanında, tarayıcısının bu faydacı anlayışının ötesinde görece çok daha mütevazı fakat bir o kadar da anlamlı bir yenilik sunmaya başladı. Chrome’da yer alan yeni bir uzantıyı yükleyen kullanıcılar, bundan böyle tarayıcı üzerinde yeni bir sekme açtıklarında klasik sanat eserlerinden desenlerin kapladığı bir arka planla karşılaşıyor olacaklar.

Söz konusu uzantının ayarları arasında, kullanıcılara her gün yeni bir sanat eseri ya da her sekme açıldığında yeni bir sanat eseri gösterme gibi seçenekler de yer alıyor. Klasik sanat eserlerinin ekranı tamamen kaplayacak biçimde gösterildiği bu yeni uygulama, özellikle bu eserlerle yakından ilgili olanlar için oldukça etkileyici sonuçlar veriyor.

Van Gogh, Seurat, Cézanne gibi ressamların yer aldığı oldukça geniş bir sanatçı listesinden çeşitli çalışmalara yer verilen uygulamada, sanat tarihinin bu önemli resimleri dünyanın her yerinden farklı müzeler üzerinden temin ediliyor. Bütün bu resimler, daha önce de Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi’ni çevrimiçi müzeler listesine eklemesiyle gündeme gelen Google’ın Kültür Enstitüsü tarafından bir araya getiriliyor. Diğer yandan, Google’ın Chrome için yine bu uzantıya benzeyen; sekmelerin ekranlarını Google Earth’den elde edilen görüntülerle kaplayan başka bir uzantısı daha mevcut.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...