Mimar Sinan’ın eserleri ‘artırılmış gerçeklikle’ buluşuyor

MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, 9 Nisan’da açılacak multi-teknolojik bir sergiyle tarihin en önemli mimarlarından biri olarak bilinen Mimar Sinan hakkında şimdiye kadar düzenlenen en kapsamlı işlerden birine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Klasik Osmanlı mimarisinde yer alan yapıtlarıyla yalnızca Türkiye değil, dünyanın da mimarlık mirasına önemli katkıları olan Mimar Sinan’ın ölüm yıldönümünün 427. yılına denk gelen sergiye “Mimar Sinan ve Yaratıcı Dehanın Şaheserleri” adı verildi.

Tarihi Tophane-i Amire binasının 2000 metrekarelik alanında düzenlenen ve 31 Mayıs gününe kadar ziyaret edilebilecek olan sergi MSGSÜ, Mimar Sinan Araştırma ve Uygulama Merkezi, MSGSÜ İç Mimarlık Bölümü ve Allevents‘in işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

Klasik çizimler ve maketlerin yanında, Mimar Sinan’ın bütün eserlerinin ziyaretçi etkileşimini öne çıkaran uygulamalar, streoskopik sistemler, ‘artırılmış gerçeklik’ (‘augmented reality’), video haritalandırma ve 3D animasyon teknolojileri aracılığıyla kaspamlı bir tanıtımı gerçekleştirilecek.

mimar sinan sergi

mimar sinan sergi

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...