David Lynch’ten sanat ve grafitiye dair önemli açıklamalar

Ünlü yönetmen David Lynch, Avustralya’daki ilk sergisinin açılışında dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin tasarruf adı altında sanat alanında yaptığı kesintileri eleştirerek bu eğilimleri “hazin” olarak nitelendirdi.

Mulholland Dr., Elephant Man ve Twin Peaks gibi film ve televizyon dizileriyle tanınan usta yönetmen; resimleri, baskıları, yerleştirmeleri ve fotoğrafları gibi görece daha az bilinen işlerinin sergilendiği Brisbane’s Modern Sanat Galerisi’ne yapılan kamu yatırımından da övgüyle bahsederek şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi, bu günlerde dünyayı mahveden şey para, ve okullarda kaynak kısıtlamasına gidildiğinde, ilk giden şeyler sanat ve müzik oluyor. Bu hazin bir şey. Dolayısıyla harika işler çıkarmayı sürdürerek sanatın şampiyonları olmaya devam edin.”

Söz konusu etkinlikte grafiti sanatına duyduğu hoşnutsuzluğu da dile getiren Lynch’in bu açıklaması da oldukça dikkat çekici. Zira Lynch, özellikle gerçeküstü, kara film temaları taşıyan filmleriyle ünlü bir yönetmen olarak bilinse de aslında ressamlık eğitimi olarak bir sanatçı.

“Ağaçlar ortadan kayboldu ve onların yerini grafitiler aldı.”

Lynch, 1960’lı yıllarda orada sanat okuluna giderken kendisinin “en büyük ilham kaynağı” aynı zamanda “çok hasta, yozlaşmış, korkunun hükmettiği kirli bir şehir” olarak nitelendirdiği Philadelphia’nın grafitinin doğum yeri olarak bilindiğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Bana göre grafiti dünyayı büyük ölçüde mahvetti. Onu filmler açısından mahvetti. Bir yere film çekimi için gittiğinizde, her şeyin grafitilerle boyandığını görüyorsunuz dolayısıyla onu istemiyorsanız üzerini boyayla örtmek zorunda kalıyorsunuz. Mimari açıdan muhteşem birçok yapı, birçok harika tren istasyonu, fabrika binası baştan aşağıya grafitiyle kaplandı ve bu gerçekten korkunç bir şey. Ağaçlar ortadan kayboldu ve onların yerini grafitiler aldı.”

David Lynch’in kamerasından eski fabrika manzaraları

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...