Alman bir çift Yunanistan’a 875 Euro’luk ‘savaş tazminatı’ ödedi

Guardian’da yer alan bir habere göre, geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ı ziyaret eden bir Alman çift bir beledeyi binasına girdi ve İkinci Dünya Savaşı’nın telafisi için olduğunu söyleyerek yetkililere 875 Avro (yaklaşık 2,420 TL) teslim etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mora Yarımadası’ndaki bir liman şehri olan Nafplio’nun belediye başkanı Dimitris Kotsouros şunlar söyledi: “Dün sabah (18 Mart) benim ofisime geldiler ve hükümetlerinin tutumlarını telafi etmek istediklerini söylediler. Hesaplamalarını yaptılar ve Yunanistan’ın İkinci Dünya Savaşı boyunca ödemek zorunda kaldığı şeyler için her bir Almanın bu ülkeye 875 Euro borçlu olduğunu söylediler.”

Bu tarihi şehrin belediye başkanı söz konusu turistler tarafından kendilerine verilen parayı yerel bir yardım kurumuna bağışladıklarını ve bu çiftin şehirlerini “19. yüzyılda Yunanistan’ın ilk başkenti olduğu için seçtiklerini” belirtti.

Yunanistan medyasında yer alan haberlere göre çift Ludwig Zacaro ve Nina Lahge adlı iki Alman olduğu ve Zacaro’nun halihazırda emekli ve Lahge’nin haftada toplam 30 saat çalıştığı öğrenildi. Bir gazetede ise çiftin iki kişilik bedeli ödemek için yeterli parası olmadığı söyleniyor.

Atina’nın, son yıllarda ülkenin yıllık ekonomik üretiminin yaklaşık yüzde 175’ine varan bir borç yüküyle mücadele ettiği biliniyor. Yunanistan ayrıca bir süredir, Almanya’nın savaş zamanında onları zorladığı borçlar ve diğer tazminatlar için kendilerine ödeme yapması gerektiğini iddia ediyordu, ve geçtiğimiz aylarda iktidara gelen Syriza’nın lideri ve ülkenin yeni Başbakanı Alexis Tsipras da Yunanistan’ın söz konusu ödemelere dair “ahlaki bir yükümlülüğü” olduğunu söylemişti.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...