Eski video oyun karakterlerinin dünyayı ‘pikselleştiren’ istilası

Bu yaz gösterime girecek gişe filmlerinden biri olan Pixels, 1980’lerin video oyunlarının imgeleri ve karakterleri üzerinden bir uzaylı istilasını konu ediniyor. Filmdeki “kahramanlarımız” Pac-Man‘den Donkey Kong‘a eski bilgisayar oyunlarının ikonik karakterlerinin saldırılarını durdurmaya ve onların dünyayı yok etmelerini engellemeye çalışıyor.

“Uzaylı istilası” gibi artık klasikleşmiş bir tema kullansa da filmi bu noktada sıradışı yapan şey istilanın bu oyun karakterleri aracılığıyla yapılması ve onların dokunduğu bütün nesnelerin bir video oyundaki gibi piksellere dönüşerek kaybolması. Bu ilginç ve eğlenceli fikir söz konusu gişe filminin de esin kaynağı olan ve açıkçası bu yazıda da ön plana çıkarmak istediğimiz, 2010 yapımı ve yine aynı adı taşıyan bir kısa filme dayanıyor.

Patrick Jean’in yönetmenliğinde hazırlanan Fransız yapımı 2 dakikalık bu bağımsız kısa filmin de aslında 1999 tarihli Galaxy Quest ve Futurama‘nın “Anthology of Interest II” adlı bölümünden esinlendiği söylenebilir. New York şehrinin 8-bit’lik oyun karakterleri tarafından istila edilişinin anlatıldığı filmde eski oyun tutkunlarını Space Invaders, Pac-Man, Tetris, Arkanoid‘den izler taşıyan birçok sürpriz bekliyor. Günümüzün bol özel efektli, büyük patlamalar ve yıkımlarla dolu sahnelerini bu oyun karakterleri aracılığıyla zekice dokunuşlarla çok daha dikkat çekici ve eğlenceli bir hale getiren filmin bu haliyle bu yaz gösterime girecek olan gişe filminden muhtemelen çok daha etkileyici olduğunu şimdiden söyleyebiliriz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...