‘Mısırlı hipster’lar’

Ahmed Zalata bir model değil, ama öyle olmak istiyormuş gibi hareket ediyor. Eski Kahire’nin minarelerini aşan bir tepenin üzerinde, şehrin sahip olduğu birkaç parkın birinde, o Ray-Ban güneş gözlükleri, yırtık bir kot pantolon ve hipster desenli bir kazakla poz verirken bir fotoğrafçı da bu kareleri çekiyor.

Bu kulağa biraz tuhaf gelse de, aslında bugünlerde Mısır’da bir hayli olağan bir manzara. Haftasonları Kahire’nin az sayıdaki yeşil alanlarından birinde gezintiye çıktığınızda son modaya uygun saç kesimleriyle, pahalı geniş açılı kameralarıyla birbirlerini fotoğraflayan genç erkeklerden oluşan gruplar görmeniz çok olası.

O esnada yanındaki iki arkadaşı tarafından fotoğrafı çekilen 20 yaşındaki bir işletme öğrencisi Zalata, “Bunu herkesin yaptığını” söylüyor. “Birçok erkek şimdi bu yüzden fotoğraf makinesi alıyor.”

Zalata’nın fotoğrafçısı, 19 yaşındaki Mohamed Effat da bunu onaylıyor: “İnsanlar bunu ünlü olmanın en kolay yolu olarak görüyor.”

Ve burada kastedilen şey yalnızca ünlü olmak değil, başında büyük bir Ü harfiyle Ünlü olmak. Effat gibi fotoğrafçılar, Facebook üzerinde Famous of Egypt (Mısır’ın Ünlüsü) ya da bunun çeşitli varyasyonları gibi sözdizimsel açıdan çarpık isimlere sahip düzinelerce grup açmış durumda: Famous in Egypts (Mısırlarda Ünlü), A Famous Egypt (Mutlu Bir Mısır), ve hatta A Famous People & Model of Egypt (Bir Ünlü İnsanlar & Mısır’ın Modeli) gibi.

Mısırlı hipster

Onun yıldız fotoğrafçılarından, Famous türünün tipik bir görseli. Fotoğraf: Medoz/Facebook

Fotoğraflarınız için ödeme yapmanızın ardından -10 karelik bir set için en az 60 pound (yaklaşık 20 TL)- asıl amaç onları bu gruplara, ya da kendi profil sayfanıza yüklemek ve takip etmek için anlamsız komplimanları, pohpohlanmayı beklemek oluyor. Bu genellikle Facebook’ta arkadaş davetiyelerinin ya da “beğeni”lerin gelmesini sağlıyor – ama asıl rüya, ki nadiren gerçekleşen bir şey, bu Ünlünün gerçek bir şöhrete yol açması.

Bu ünlü sahnesinden seçilen birkaç yıldıza, söz konusu çılgınlık reklam anlaşmaları, sokakta tanınırlık ve geniş bir çevrimiçi takip edilme olanağı getirmiş. Famous’daki en ünlü isim ise, 44.000 Facebook takipçisine sahip olan, bir burger zincirinin ve bir cips markasının reklamlarında çıkan 20 yaşındaki bir iletişim öğrencisi Sonek Diab.

Orijinal bir Famous yıldızı olan 20 yaşındaki iletişim öğrencisi, Sonek Diab. Fotoğraf: Medoz/Facebook

Orijinal bir Famous yıldızı olan 20 yaşındaki iletişim öğrencisi, Sonek Diab. Fotoğraf: Medoz/Facebook

Diab -gerçek adı Mohamed Emad Eddine- birlikte bir kahve içerken “Şarkıcı olmadığını, fotoğraflarının çekilmesinden başka hiçbir şey yapmadığını” itiraf ediyor. “Başka hiçbir şey yapmadan meşhur oldum.”

O yine de, belirli bir estetiğin, metroseksüel hipster’lığa dair bir Mısırlı yaklaşımının yaratılmasına yardım etti. Tarzlar oldukça çeşitli, ama Ünlü çocuklar tipik bir biçimde dar pantolonlar ve Norveç-tarzı kazaklar giyiyor, ve mantar biçimli yumuşak, kabarık saç kesimlerine sahipler. Ekstra bir ücret karşılığında, fotoğrafçılar göz kalemi, dövme ve küpe eklemek için Photoshop kullanabiliyorlar.

Maço Mısır’da, bütün bunlar hoşgörülmüyor. Aslında, erkek stereotiplerinin bazen sakallı İslamcılarla ya da zayıf kesimli takım elbiseleri içinde bıyıklı güçlü adamlarla sınırlandığı bir ülkede, Ünlü maskülenliğe dair geleneksel algılardan bir sapmayı temsil ediyor.

mısırlı hipster dandy

Resimler Facebook’ta yayınlanmadan önce, fotoğrafçılar sıklıkla, dövme, küpe ya da göz kalemi gibi Mısır toplumunda hoşgörülmeyen öğeleri eklemek için Photoshop kullanıyorlar. Fotoğraf: Medoz/Facebook

Önde gelen Famous fotoğrafçılarından biri Medoz, diğer adıyla Mohamed Ahmed, “Vücudu vurgulayan kıayefetler giymeye çalışıyoruz ve bu Mısır için yeni bir şey,” diyor. “Elbette insanlar bunu eleştiriyor; kızları taklit ediyorsunuz diyorlar. Ama biz yabancıları taklit ediyoruz – onların sınırları yok. Herkes aklında olan şeyi, onları durduran kimse olmadan uygulamaya çalışıyor.”

Medoz’un müşterilerinden biri olan Kamal, Famous’un muhafazakar sosyal normları aşmanın bir aracı olduğunu kabul ediyor. Şehirdeki bir diğer parkta Medoz tarafından fotoğrafları çekilen 21 yaşındaki muhasebe öğrencisi Kamal, şöyle söylüyor: “Bazen insanlar bizim erkek gibi görünmediğimizi söylüyor, diğerleri de bunun dine karşı olduğunu söylüyor. Ama biz farklı bir şeyler, yeni şeyler yapmak istiyoruz, bu onların hoşuna gitse de gitmese de.”

Sonek Diab için bu kısmen 2011 devriminin bir sonucu. Diab, 2009’dan beri kendi fotoğraflarını yayınlıyor, ama bunun yalnızca geçen yıl bir moda haline geldiğini ve “Famous” sözcüğünün popülerleştiğini fark etmiş. Ve bu da, ona göre devrimle harekete geçen bir toplumsal uyanışla bağlantılı.

Diab şöyle devam ediyor: “Devrim sakinleştiği ve insanlar politikayı bıraktığı zaman, kendi tutkularını takip etmeye, Facebook’u keşfetmeye, orada neler olduğunu görmeye başladılar. Yavaş yavaş insanlar modanın yeni örneklerini görmeye başladılar.”

Fakat bu yalnızca giysiler ya da şöhretle ilgili bir şey değil: bu aynı zamanda kızlarla da ilgili. Genç kadınlar da Famous-tarzı görüntüler çiziyor. Yine de bu onların erkek akranları arasında çok daha büyük bir çılgınlık. Erkekler bunu karşı cinsle sosyalleşmenin genellikle zor olduğu bir toplumda kadınlarla iletişim kurmanın iyi bir aracı olarak görüyor.

Ahmed Zalata, “Bu sayfayı kızların takip ettiğini” söylüyor, ve şöyle devam ediyor: “Ve bu sayfa üzerinden benim kişisel hesabımı tanımaya başlıyorlar, ve ardından bana bir mesaj gönderiyorlar. Bir tanesi şöyle dedi: bunlar harika resimler. Böylece onun numarasını aldım, ve bir hafta boyunca birlikte kaldık.”

mısırlı hipster'lar

Bir fotoğraf çekiminin ardından etrafında toplanan Famous müşterileriyle, fotoğrafçı Medoz. Fotoğraf: Patrick Kingsley/Guardian

Bütün bunlar kültürel bir ayak izi bırakmış durumda. Belirli gruplar dahilinde, insanlar büyük ölçüde Famous tiplere karşılık gelen yeni bir Arap yenilikçiliği olan bu “famayza” hakkında konuşuyorlar. Söz konusu trend, arsız bir Mısırlı tabloid gazete olan Youm7’nin sayfalarına kadar ulaştı. Gazete, Famous-tarzındaki çizginin çok kandınsı göründüğünü, öyle ki “bunun erkek giysileri mi yoksa kadın giysileri mi sayılması gerektiği hakkında bir kafa karşıklığı oluşturduğunu” ifade etti. Ve bu akım, giyim mağazalarında satılanları da etkilemiş durumda.

Orta ölçekli bir erkek giyim zinciri, Fog Fashion’ın yöneticilerinden Islam Emad, bunun “giysi satın alma tarzımızı değiştirdiğini” söylüyor. Emad, insanların ilk olarak dokuz ay önce Famous-tarzı kazakları sorduğunu fark etmiş ve şimdi “Mısır’ın yarısının” bunları aldığını belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Önceleri ben de düz, basit giysiler satın alıyordum. Şimdi desenli olanlardan alıyorum, ve zaten fabrikalar da artık düz olanları üretmiyor bile. Ve bütün bunlar Famous’un sayesinde.”

Not: Patrick Kingsley’nin The Guardian‘da yayınlanan “Egyptian dandies: street style craze promises fame for hip young men” adlı makalesinden çevrilmiştir.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...