55 filmin ilk ve son karelerini karşılaştırmalı olarak izleyin

Filmlerin büyük bir çoğunluğu, birkaç istisnalar dışında birçok detay içeren büyük bir dikkatle ve kendilerine özgü bir tarz içerecek biçimde yaratılıyor. Ama örneğin, Kill Bill ya da Taxi Driver gibi macera düzeyi yüksek filmleri izlerken hikayenin ve aksiyonun içinde kaybolmak ve yönetmenlerin binbir zahmetle oluşturduğu bu küçük detayları atlamak mümkün. Aşağıda görülen video birçok filmin ilk ve en son karelerini yan yana getirerek bu yapımların aslında başı ve sonu arasındaki uyumu ve buradaki ayrıntıları başarılı bir biçimde hatırlatıyor.

Jacob T. Swinney‘nin hazırladığı bu video tam 55 filmin ilk ve son sahnelerini yan yana koyarak bunları karşılaştırmalı bir biçimde izleyebilmemizi sağlıyor. Klip izleyecileri, Blue Valentine‘ın gölgelerinden, Black Swan‘ın renk karşıtlığına, Godfather‘ın uzun odaklarından, Cape Fear‘ın döngüsel imgelerine adeta sinema tarihi içerisinde küçük ama önemli ayrıntıları keşfedeceğiniz bir yolculuğa çıkarıyor. Bütün bu kısa ve birçoğumuzun dikkat etmeden geçtiği sahnelerde birçok detayın ve simetrinin olduğunu ve hepsini arka arkaya izlemenin de ayrıca güzel bir bütünlük oluşturduğunu görüyoruz.

first final frames

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...