Google, sokak sanatından örnekler içeren veritabanını ikiye katladı

Google, grafiti sanatçılara olan sempatisini göstererek, Google Art Project olarak adlandırdığı sanat projesinin internet kullanıcıları tarafından çevrimiçi olarak erişilebilen veritabanına 5000’in üzerinde yeni sokak sanatı görseli ekledi. Bu genişletmeyle birlikte, geçtiğimiz Haziran ayında ilk görsellerini sergilemeye başlayan Google’ın sokak sanatına ait gösterdiği eser sayısı da ikiye katlanmış oldu. Firmanın bir blog gönderisiyle yaptığı açıklamaya göre söz konusu proje kapsamında “34 ülkeden seksen beş sanat organizasyonun çalışmaları” dünya çapında sergilenme olanağı buluyor. Ve bu dev çevrimiçi sergide; “İsveç’in en ünlü sokak festivalinden, aralarında New York şehrindeki evlerin çatılarının da bulunduğu resimlerle kaplı su depolarına, Buenos Aires’in terkedilmiş binalarının duvarlarna kadar dünyanın her yerinden sokak sanatçıları için ilham kaynağı olan bir çeşitlilik söz konusu.”

Google yetkilileri buradaki amacın, koşulları gereği çok da kalıcı olmayan bu sanat eserlerini “korumak” ve onları dünyadaki herkesin erişimine sunmak olduğunu belirtiyor.

Yine de, Google’ın bu proje için harcadığı bu çabaya rağmen, bazı grafiti sanatçıları şirketin asıl motivasyonlarına şüpheyle yaklaşıyor. Los Angeles’ta yaşayan duvar resmi sanatçısı Willie Herrón LA Times’a verdiği demeçte şöyle söylüyor: “Şirketleşmiş herhangi bir şeyin bir parçası olmaktan çekiniyorum çünkü onların kendi çıkarları için sanatçılar olarak bizim yeteneğimizin üzerine bir anlamda atladıklarını hissediyorum. Google’ın yaptığı şeye karşı değilim ama önce bunu nasıl yaptığını görmek istiyorum, ve yaptıkları şeyi beğenirsem gelecekte ben de çalışmalarımı verebilirim.”

google sokak sanatı

“Circling Birdies”, Cheko, Granada Spain

Google Street Art‘a buradan erişebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...