Kuantum bilgisayarların yaratılmasına siz de katkıda bulunabilirsiniz

Belirli büyüklüklerde ve zorluklardaki problemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı bir biçimde çözebilen kuantum bilgisayarlar yaklaşık elli yıldır bilim kurgunun en çok başvurduğu buluşlardan biri olmaya devam ediyor. Fakat bu süre içerisinde böyle bir bilgisayarı gerçekten yaratmanın da bir hayli zor olduğu anlaşıldı.

Bu zorluğa meydan okumaya kararlı gibi görünen Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı bir kuantum bilgisayar yaratmanın sırrının insan bilişselliğinde, onun algısında yattığına inanıyor. Söz konusu araştırmacılar kuantum bilgisayarlara giden yolda ilk aşamada öncelikle bizim, yani insanların üzerinde çalışan bilgisayarlar üretmeye karar verdiler.

Günümüzdeki bilgisayarların bizim bilişsel kapasitemizi büyük ölçüde geride bıraktığı birçok alan var. Fakat insanların büyük çoğunluğu yüzlerce isimden oluşan bir listeyi ezberlemekte zorluk çekse de, aslında bundan çok daha karmaşık bir görev olan birçok yüzü tanımayı öğrenebiliyoruz. İşte bu son birkaç on yıldır, nörobilimciler ve mühendisler de yüz ya da el yazısı tanıma gibi görevleri etkili bir biçimde yerine getiren bir bilgisayar üretmenin hayalini kuruyorlar.

Jacob Sherson ve çalışma arkadaşları da insanların bu karmaşık problemleri nasıl çözebildiğini anlamak için Quantum Moves adını verdikleri bir oyun ürettiler. Basit bir problem-çözme oyunu olarak nitelendirilebilen Quantum Moves’da oyuncu atomları ekranın üzerinde en iyi biçimde hareket ettirmenin yollarını arıyor. Nihayetinde, araştırmacılar ücretsiz olarak erişilebilen ve halihazırda 400 binden fazla oynanan bu oyunlarının, günümüz bilgisayarlarının halen ulaşamadığı beynimizin bu görevleri kolayca yerine getirme yeteneğini -nörobilim ve bilgisayar dilinde- daha iyi anlamamıza yardımcı olacağını umuyorlar.

İnsan gibi düşünebilen ve hissedebilen bir yapay zekayı henüz üretmiş değiliz. Fakat evrimin bir sonraki basamağında şimdiden belirmeye başlayan daha ileri bir zekanın öncüllerinin söz konusu araştırmalarla buna giden yolu açmaya başladığı söylenebilir. Siz de yakın bir gelecekte evrim zincirinde geride bırakılacak olan bir türün üyeleri olarak, araştırmacılar tarafından hazırlanan bu oyuna bu adresten erişebilir; günümüz insanını temsilen bir üst zeka uğruna şimdiden gönüllü birer deneğe dönüşmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...