‘OK Computer’, ABD’nin ‘ulusal kültür hazinesi’ olarak tescil edildi

Bir kültür hazinesi olarak görülen müzik kayıtları için özel bir listeye sahip ve ABD Kongre Kütüphanesi‘ne (Library of Congress) bağlı bir kuruluş olan National Recording Registry bu sabah yaptığı bir açıklamayla, İngiliz alternatif rock grubu Radiohead‘in 1997 tarihli OK Computer albümünü de söz konusu listeye dahil ettiğini duyurdu. “Kültürel, tarihi ya da estetik açıdan önemli bulunan ve Birleşik Devletler’deki hayata dair bilgi veren ya da onu yansıtan” müzik kayıtlarının yer aldığı listede Ella Fitzgerald, Joan Baez, The Allman Brothers, Bruce Springsteen gibi önemli sanatçı ve grupların albümleri de yer alıyor.

Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“National Recording Preservation Act of 2000’in koşulları kapsamında, Kongre Kütüphanesi’nin başkanı Kütüphane’nin Ulusal Kayıtları Koruma Kurulu’nun (National Recording Preservation Board, NRPB) tavsiyesiyle “kültürel, tarihi ya da estetik açıdan önemli” ve en az 10 yaşında olan 25 kaydın geleneksel olarak her yıl yapılan seçimiyle görevlendirildi. 2014 yılındaki tesciller için yapılan seçimlerle tescillenmiş toplam kayıt sayısı 425’e yükseldi. Bu rakam Kütüphane’nin 3 milyona parçaya yaklaşan dev ses kaydı koleksiyonunun küçük bir kısmını oluşturuyor.”

Radiohead’in en önemli albümlerinden OK Computer’la birlikte listede yer alan albümlerin tam listesine bu adresten ulaşabilirsiniz.

OK Computer‘da yer alan single’lardan “Paranoid Android”in video klibi:

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...