Asphyxia: Dans ve hareket yakalama teknolojisinin çarpıcı birleşimi

Asphyxia, Maria Takeuchi ve Frederico Philips tarafından hazırlanan hareket yakalama teknolojisi yoluyla insan bedeninin hareket kabiliyetini keşfe çıkan bir deneysel film. İkili dansçı Shiho Tanaka’nın hareketlerini yakalamak için pahalı olmayan Xbox One Kinect sensörlerden yararlandı ve ardından bu verileri fotorealistik bir ortama aktardı.

asphyxia dans hareket 2

İkili söz konusu projeyi şu sözlerle açıklıyor:

“Bu proje, yaygın ticari sınırlamaların çoğu olmadan deneysel bir biçimde teknolojileri ve farklı alanları kullanma ve/ya da birleştirmenin yeni yollarını keşfetmek için gösterilen bir çaba. Bu performans da sınırlar olmadan kendini dışavurma arzusunu vurgulayan anlamlı bir koreografiyi merkezine alıyor.

Hareket verileri pahalı olmayan sensörler kullanılarak elde edildi ve bu verilere giden yol da atılan bir sürü adım üzerinden oluşturuldu. Taranmış bütün nokta bulutu (point cloud: belirli bir koordinat sistemindeki veri noktalarından oluşan küme) verilerinin bir araya getirilmesinin ardından bu, çalışmadaki yaratıcı geliştirme için bir temel olarak kullanıldı. Bunu takip eden bir dizi yinelemeli çalışma ve çeşitli teknikler ve dinamik simülasyonlar farklı sonuçlar için bir dizi 3D araç kullanacak biçimde uygulandı.”

Aşağıdaki videoda söz konusu filmin yapım aşamasını izleyebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...