Hollanda, Tokat’ta ele geçirilen Van Gogh tablosunu istiyor

Bu ayın başlarında yayınladığımız bir haberde de yer alan, ünlü Hollandalı ressam Vincent Van Gogh‘a ait olduğu iddia edilen tablonun Tokat’ta ele geçirilmesinin ardından, Tokat İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman söz konuya dair yeni açıklamalar yaptı. Yalman, Van Gogh’un ‘Yetim Adamlar’ serisine ait olduğu düşünülen ‘Yaşlı Adam Sopayla’ adlı söz konusu tabloyu Tokat Adliyesine teslim ettiklerini belirtti.

Hollanda’daki Van Gogh Müzesi’yle iletişim halinde olduklarını ve tabloyu oraya göndermelerinin istendiğini ifade eden Yalman’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“Bizden en son bunun röntgen filmini istediler. Röntgen filmini gönderdik. Fakat bu filmden orjinalliği anlamanın gerçek manada yeterli olamayacağını dile getirdiler. Çünkü Van Gogh’un bütün eserlerinde fırça darbesi ile resim yaptığı ifade edildi. Bizden tabloyu göndermemizi istediler. Ancak arkadaşlarımız tabloyu adliyeye teslim ettiler. Dolayısıyla bu süreçte şu anki aşamada Adalet Bakanlığı üzerinden veya Tokat Adliyesi üzerinden yürütülecek bir işlem. Artık bizim bu aşamadaki yetkimiz kalkmış durumda.”

Söz konusu tablonun orijinal olup olmadığının anlaşılması için yapılacak çalışmaların bir kaç yıl devam edebileceği belirtiliyor.

OKUMA ÖNERİSİ: Van Gogh’un yıllar sonra ortaya çıkan; arkadaşı tarafından çizilmiş portresi

‘YETİM ADAMLAR’ SERİSİ

Üzerindeki ‘Mexico P997168’ ibaresi, ön tarafındaki metal bir plaka üzerinde ‘Vincent Van Gogh, Amsterdam, 1882’ yazısı, arka tarafındaki ‘Vincent Van Gogh, 1882, Orphan Men Standing’ ibaresi ve bir kaşe izinin yanında çeşitli boyutlarda sekiz adet mührün dikkat çektiği eserin ait olduğu tahmin edilen ‘Yetim Adamlar’ (Hollanda’da savaş gazileri için kullanılan bir ifade) serisi, Van Gogh’un 1882-1883 yılları arasında resmettiği 37 tablodan oluşuyor. Söz konusu tablonun uzun bir süredir kayıp olmasından dolayı, Van Gogh Müzesi’nde bir karakalem örneği sergileniyor.

Tablonun neden ve nasıl Tokat’a getirildiğine dair bir bilgiye ise halen sahip değiliz.

OKUMA ÖNERİSİ: Van Gogh’dan esinlenerek yapılan bisiklet yolu karanlıkta parıldıyor

van gogh tokat

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...