‘Şiirin uç beyi’ İlhan Berk’in 1986 tarihli söyleşisi yeniden yayınlandı

Aralarında Turgut Uyar, Cemal Süreya, Edip Cansever, Ece Ayhan gibi önemli şairlerin de bulunduğu İkinci Yeni akımının üyelerinden olan, Behçet Necatigil’in deyimiyle “şiirimizin uç beyi” İlhan Berk‘in 1986 yılında gerçekleştirdiği bir söyleşi BBC Türkçe tarafından yeniden yayınlandı.

Londra’daki BBC stüdyolarına konuk olan Türk edebiyatının en önemli isimlerinden İlhan Berk, BBC Türkçe’den Zeki Okar’la gerçekleştirdiği söyleşide Türk şiirinden, yeni kitapları ‘Galata’ ve ‘Pera’ya ve eski Beyoğlu’na dair birçok konu hakkında açıklamalarda bulunuyor.

“Türk şiiri büyük bir geçmişi olan bir şiirdir. Ve Avrupa şiirinin hiçbir zaman aşağısında olmayan, onunla at başı, belki birçok alanlarda daha da üstün olan bir şiir var. Bundan hepimizin gönenmesi gerekir.”

İLHAN BERK KİMDİR?

18 Kasım 1918’de doğan İlhan Berk, Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu’nda ve ardından Ankara Gazi Eğiti Enstitüsü’nde eğitim gördü. Bu enstitünün Fransızca bölümünden 1944 yılında mezun olan İlhan Berk 1945’ten 1955’e kadar Anadolu’nun çeşitli illerindeki ortaokul ve liselerde Fransızca öğretti. 1956 yılında girdiği T.C. Ziraat Bankası’nın Ankara’daki Yayın Bürosu’nda on üç yıl boyunca çevirmenlik yaptı.

Bu dönemde dünya şiirinin iki önemli ismi Arthur Rimbaud ve Ezra Pound’un şiirlerini de Türkçeye kazandıran Berk, Yayın Bürosu’ndan ayrıldıktan sonra bir anlatı kitabının yanında yalnızca şiir ve şiire dair yazılar yazdı. En önemli eserleri arasında, ona çeşitli ödüllerde kazandıran Kül, İstanbul, Deniz Eskisi, Güzel Irmak adlı kitapları sayılabilir. İlhan Berk, 28 Ağustos 2008’de, Bodrum’da hayatını kaybetti.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...