İstihbaratçılar elektrikli sanat eseri düşler mi?

ABD’nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) gibi kuruluşlarının bir çalışanı olarak buradaki gizli belgeleri ifşa etmesiyle dünyanın gündemine oturan Edward Snowden‘in bu cesur tavrı, dolaylı da olsa onu şimdi de bir sanat eserinin yaratıcısı haline getirdi. Londra’daki Victoria & Albert Museum’un önümüzdeki ay ev sahipliğini yapacağı bir sergi Snowden tarafından sızdırılan NSA dökümanlarını içeren, parçalara ayrılmış bir MacBook Air ve Western Digital marka sabit diski ziyaretçilerin ilgisine sunuyor.

Söz konusu bilgisayar aslında bu sergiden daha önce, 2013 yılında muhalif yönüyle de bilinen İngiliz gazete The Guardian’ın editörleri tarafından İngiltere’nin istihbarat kurumu GCHQ (Government Communications Headquarters) tarafından izleniyorlarken, sembolik olarak parçalandı. Gazetenin o dönemki genel yayın yönetmeni olan Alan Rusbridger, hükümetin söz konusu verilerin varlığından zaten haberdar olduğunu göz önünde bulundurarak, bu eylemi “özellikle anlamsız bir sembolizm parçası” olarak nitelendirdi.

All of This Belongs to You” (“Bütün Bunlar Sana Ait“) adlı sergi bu “sanat eserini”, ulta-güvenlikli CryptoPhone500 ve izlemeye karşı korumalı, anonim bir ağ olan Tor proxy’yle çalışan bir Raspberry Pi gibi cihazların yanında göstererek “kamusal yaşam için bir laboratuvar” işlevi üstlenmeyi hedefliyor.

Gizli belgelerin sızmasıyla “parçalarına ayrılan” bu cihazlar aslında bir sanat eseri olarak tanımlanan ilk parçalanmış nesneler değil. 2013 yılında, hurdaya dönmüş bir Ferrari “çağdaş bir sanat eseri” olarak 250.000 dolara alıcı buldu. Salvage Art Institute adlı bir sanat kuruluşu da “Life and Death of Works of Art” adlı gösterisinde “tamamen zarar gördüğü” düşünülen hasarlı sanat eserlerini sergiliyor.

1 Nisan’dan itibaren yolu Londra’ya düşenler 19 Temmuz’a kadar açık kalacak olan All of This Belongs to You sergisini ziyaret edebilirler.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...