Monty Python’ın en iyi felsefe skeçleri

Aralarında ünlü yönetmen Terry Gilliam’ın da yer aldığı, özellikle 1970’li ve 1980’li yıllarda yaptıkları sıradışı işlerle oldukça popüler olan İngiliz komedi grubu Monty Python, birçok farklı konu ve temanın yanında felsefeye de el atmıştı. Oxford ve Cambridge gibi önemli üniversitelerden mezun olan üyelerinin entelektüel referanslar ve göndermelerle dolu skeçlerini düşünürsek felsefe tarihinden tartışmaları ve figürleri de içeren bu eserleri yaratmaları da elbette bir sürpriz değil.

Open Culture adlı internet sitesi, konuyla ilgili yayınladığı bir yazıda bu ünlü komedi topluluğunun en iyi felsefe skeçlerini bir araya getiriyor. Bunlardan ilki, aşağıda yer alan, Monty Python’s Flying Circus‘un 27. bölümünden “Mrs. Premise and Mrs. Conclusion Visits Jean-Paul Sartre” (“Bayan Önerme ve Bayan Vargı Jean-Paul Sartre’ı Ziyaret Ediyor“) adlı sahne.

Söz konusu skeçte, ekibin yazarlarından John Cleese, Bayan Önerme ve Graham Chapman da Bayan Vargı rolünde, bir çamaşırhanede bir kuşu ortadan kaldırmanın en iyi yolu hakkında çene çalıyorlar. Bayan Önerme onu tuvalete atıp sifonu çekmeyi öneriyor. Bayan Vargı da buna karşı çıkarak şunları söylüyor: “Bunu yapmamalısın. Hayır, bu tehlikeli. Evet, onlar kanalizasyonda tekrar doğarlar, ve nihayetinde kocaman kirli kuşlardan oluşan berbat kokulu bir sürünün herkesin banyosunda uçarak insanların kişisel özgürlüğünü ihlal etmesine neden olursun.” Sonrasında ise sohbetin yönü bir şekilde Jean-Paul Sartre’ın Özgürlük Yolları (L’Age de Raison) adlı serisine doğru kayıyor.

Bir diğer klasik skeç ise, Monty Python Live at the Hollywood Bowl‘dan bir sahne olan ve aşağıda görülebilen “Philosopher’s Drinking Song” (“Filozofun İçki Şarkısı“). Söz konusu şarkı yine Monty Python üyelerinden Eric Idle tarafından yazılmış. Skeçte, Woolloomooloo Üniversitesi’nin Felsefe bölümünün üyeleri bir seyirci kitlesiyle birlikte şu dizeleri söylüyorlar: “Immanuel Kant arada sırada dengeli davranan hergelenin biriydi; Heidegger, Heidegger sizin masanın altında olduğunuzu düşünebilen ayyaş bir dilencinin tekiydi…”

Open Culture‘ın seçkisinde son olarak, felsefe temalı skeçlerin belki de en bilinenlerinden “The Philosophers’ Football Match“e (“Filozofların Futbol Maçı“) yer veriliyor. Yine Monty Python Live at the Hollywood Bowl‘da yer alan bu sahnede Konfüçyüs’ün hakem olarak yönettiği bir maçta ünlü Antik Yunan filozoflarını en önemli Alman filozoflara -ve Franz Beckenbauer’e- karşı oynarken izliyoruz. Söz konusu skeç ilk olarak 1972 yılında, dönemin Batı Almanya’sında, Monty Python’s Fliegender Zirkus adıyla yayınlanmış.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...