Warner Bros.’un haklarını satın aldığı çarpıcı bir kısa film: Sundays

Birçok büyük film stüdyosunun çevrimiçi ortamlarda yayınlanan dikkat çekici kısa filmlere gösterdiği ilgi, onların yeni filmlerin başlangıç noktalarını oluşturma potansiyelini taşımaları nedeniyle giderek artıyor. Sundays adlı, distopik bir atmosfere sahip bu kısa film de Deadline’da yer alan habere göre Sony, Fox ve Warner Bros. gibi şirketler arasında film haklarını alma açısından büyük bir mücadeleye neden oldu. Söz konusu mücadelenin nihayetinde kazananı olan Warner Bros.’un ise birkaç hafta içinde kısa filmin yönetmeni Mischa Rozema‘yla birlike senaryo için bir yazar bulmak adına çalışmaya başlayacağı belirtiliyor.

Son dönemin bilim kurgu yapımlarının modasına uygun olarak karanlık ve gerçeküstü atmosferiyle dikkat çeken Sundays‘in tam olarak ne hakkında olduğu ise bu haliyle aslında çok da net değil. Uzak bir gelecekte geçtiği anlaşılan öyküde hafıza ve sahte gerçeklikler hakkında bazı unsurlara yer verildiği anlaşılıyor. Filmin görselliği ve yarattığı genel atmosferin; bunu tamamlamak adına güçlü bir senaryo yazarı bulmakta pek zorlanmayacak Warner Bros. için filmin haklarını satın almaya iten yeterli faktörler olduğu tahmin edilebilir. Bu kadar düşük bir bütçeyle bile son derece canlı ve atmosferik bir bilim kurgu dünyası yaratabilen Rozema’nın uzun metrajlı bir film için iyi bir temel oluşturduğu söylenebilir.

Söz konusu kısa film, aslında ilk olarak bir Kickstarter kampanyası olarak başladı. 2012 yılında, Rozema ve onun prodüsiyon şirketi PostPanic, bu kampanyayla 51.000 dolardan biraz daha yüksek bir kaynak elde etti. Bu para da filmin Mexico City’de gerçekleştirilen çekimleri ve bütün bu ayrıntılı efektlerin yapımı için kullanıldı.

Filmin yönetmeni Rozema ve PostPanic Pictures, Sundays‘i şu sözlerle anlatıyor:

“Dünyanın sonu Ben’e bir kabus gibi görünüyor. Geçmişte kalan bir hayatın ona ait olmayan hatıraları… Ben, şimdiye kadar bildiği tek aşkı olan Isabelle’i hatırlamaya başladığında, onun kendi hayatından kaybolduğunu fark ediyor. Bu noktadan sonra bir karmaşaya doğru giden varoluşsal bir çöküş ve gerçeği ortaya çıkarmak adına çaresizce bir ihtiyaç başlıyor. Bu gerçeklik çarpıcı, şaşırtıcı ve karanlık bir dünya olarak betimleniyor. Açıkça onun dünyası olmayan bir dünya bu.”

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...