Karanlık madde gizemini daha da artıran yeni bulgular

Karanlık madde yine kendisi gibi başka bir karanlık maddeyle çarpışınca neler olur? Hubble Uzay Teleskobu’nun yaptığı birtakım yeni gözlemler bu sorunun cevabının, araştırmacıların bu güne dek düşündüğü gibi olmadığını gösteriyor. Elde edilen yeni bulgular karanlık maddenin gerçekte ne olduğuyla ilgili de önemli ipuçları veriyor.

Hubble uzay teleskopundan ve Chandra X-ışını gözlemevinden elde edilen kareleri kullanan NASA’daki bilim insanları düzinelerce karanlık madde çarpışması (yukarıdaki resimde de bunlardan biri görülebilir) üzerinde çalışmalar yaptılar ve sıra dışı bir şey fark ettiler. Söz konusu çarpışmaların ardından, karanlık madde NASA’nın galaksilerin hareketleriyle karşılaştırdığı bir yörüngede ilerlemeye ve tıpkı daha önce yaptığı gibi hareket etmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Ekip, karanlık maddenin şiddetli çarpışmalar boyunca, tıpkı galaksiler gibi neredeyse hiç yavaşlamadan yoluna devam ettiğini buldu. Bu da karanlık maddenin görülebilir parçacıklarla etkileşime geçmediği ve diğer karanlık maddenin etrafında da daha önce düşünüldüğünden çok daha az bir etkileşimle dolaştığı anlamına geliyor. Daha önce, başka karanlık maddelere karşı sürüklenen bir karanlık maddenin, galaksilerin dağılımı üzerinde bir değişikliğe neden olması bekleniyordu.”

Söz konusu çalışmanın ayrıntılı sonuçları Science dergisinde yayınlandı.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...