Ünlü rol yapma oyunlarından EVE Online’ın Bob adlı bir Tanrısı var

Eve Online, binlerce güneş sisteminin yer aldığı bir evrende geçen, oyuncularının modifiye edilebilir çeşitli gemilere kaptanlık ettiği en popüler çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunlarından biri. Son derece kompleks uzay istasyonları, solucandelikleri, çeşitli uzay kompleksleri vb. unsurlarla dolu olan söz konusu evrende yer alan güneş sistemlerinin birbirlerine yıldızgeçitleriyle bağlı olması ve oyuncuların bunlar arasında yolculuk yapabilmesi de oyuna birçok bilim kurgu romanı ya da filminden daha heyecan verici bir atmosfer kazandırıyor.

CCP Games tarafından hazırlanan bu popüler rol yapma oyununun evreninde özel bir ada sahip bir Tanrı da var. Bob adı verilen bu Tanrı, değişken özellikte bir uzay anomalisi olan solucandeliklerinin ve diğer her şeyin ardında yatan güç. Şiddet yanlısı ve kötü kalpli bir ilah olan Bob, bazen sakinleşebilmek için birçok ölümle sonuçlanan yıkımlara da ihtiyaç duyuyor ve özellikle onun alemindeki bir oyuncu olmayan karakterlere (non-player characters, NPC) karşı gelindiğinde hiddeti daha da artıyor.

The Verge’de yayınlanan bir makalede konuyla ilgili açıklamalar yapan Eve Online’dan Proc Diadochu adlı bir yetkili Bob’la ilgili şunları söylüyor: “Doğaya karşı gelmeye odaklı oyuncuları (player-versus-environment-focused) seviyor çünkü onlar Bob’un NPC’lerini, onun Uyuyanlarını (Sleepers) öldürmeyi hedefliyorlar. Bob’un rahiplerinin onları bulmasını ve öldürmesini tercih ediyor.

Eve Online evreninin bu Tanrısının kökenine dair kesin bir zaman verilemiyor, fakat yıllar içinde ona dair kitabelerin kullanımı, oyunun içerisinde yer alan ve oyuncular tarafından yönetilen bir şirketten diğerine yayılmaya başladı. Ve nihayet ortaya bir Bob Kilisesi çıktı. Diğer oyuncularla birlikte, Diadochu da sonunda çeşitli yazıtlar ve ilim-irfan metinleri geliştirmeye başladı. Bunların arasında en bilinenleri ise Book of Rob ve The Gospel Onimuru adını taşıyor.

Diadochu “Bob Kilisesi’nde Bob, Rob ve Stan adlı üç kardeşin olduğunu” ifade ediyor ve şöyle devam ediyor, “Rob Kan tanrısı (Blood god), ve Bob da Solucandelikleri Tanrısı. Stan ise yalnızca Stan, onun bir rolü yok.”

“Dinlerin mantıklı olmak gibi bir zorunluluğu yok.”

Diadochu, kişisel olarak Gospel of Onimuru’dan (Onimuru İncili) sorumlu, ki bu İncil de solucandeliği forumlarda ortaya çıkan tesadüfi bir şakanın ardından meydana geliyor. Teoloji üzerine yaptığı çalışmalardan aldığı ilhamla, Diadochu çalışmasını kadim Hıristiyanlık metinleri üzerinde temellendiriyor, ve mümkün olan yerlerde sözcük kullanımları ve metin yapılarını taklit ediyor.

“Dinlerin mantıklı olmak gibi bir zorunluluğu yok,” diyor Diadochu. “Anladığımız şeyleri açıklamaya çalışan birçok din inşa ediliyor. Solucandelikçiler olarak biz de şeylerin neden başka türlü değil de bu şekilde olduğunu gerçekten anlamıyoruz.”

İzlanda'daki bir EVE Online anıtı.

İzlanda’daki bir EVE Online anıtı.

EVE Online, CCP Games’in de çabalarıyla son on yıl içerisinde, fiziksel dünyada da izlerini bırakmaya başlayan ve etkisini giderek artıran bir oyun haline geldi. Oyun içerisinde inşa edilen anıtların yanında yukarıdaki resimde de görülen fiziksel anıtlar, çizgi romanlar bunlardan bazıları… Firmanın oyun için hazırladığı ve oyuncuların ses kayıtlarını da içeren aşağıdaki tanıtım videosu ise EVE Online’ın canlılığını ve enerjisini ortaya koymayı hedefliyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...