Bir haç ve ‘kutsal suyla’ kutsanmadan uzaya çıkmayan astronotlar

İnsanoğlunun sahip olduğu en ileri düzeydeki teknolojik araçları kullanarak uzaya çıkan astronotlar elbette bu görevleri esnasında hiçbir şeyi sansa bırakmıyorlar ve uçuşlarına dair en ufak şeyleri bile defalarca kontrol ediyorlar. Yine de insanın olduğu her yerde mutlak bir rasyoneliteden söz edemeyiz. Zira astronotlar da onları mavi gezegenden uzaklara doğru götüren bu yolculuklarına çıkmadan önce kendilerine şans getirdiklerine inandıkları bazı ritüellere sahip. Bunların genellikle basit ve ufak tefek şeyler olduğu düşünülse de, Rus Ortodoks Kilisesi’nden bir rahibin gerçekleştirdiği bu resmi kutsama seansı muhtemelen hiçbirimizin tahmin edemeyeceği bir “uzaya çıkış ritüeli olarak” dikkat çekiyor. NASA’nın resmi fotoğrafçısı tarafından çekilen bu karelerde de görülebildiği üzere bu kutsama ayinine Amerikalı astronotlar ve Rus kozmonotların yanında bizzat roketlerin, uzay mekiklerinin kendisi de dahil ediliyor.

rus kozmonot rahip 2

The Verge‘de yer alan haberde fotoğraflarda yer alan ve uzun sakalları ve cübbesiyle bir rahip olduğu açıkça anlaşılan kişinin bu ritüelleri birkaç yıldır gerçekleştrdiği belirtiliyor. Yine de söz konusu geleneğin tam olarak ne zaman başladığına dair ortada net bir bilgi yok. Astronotlar ve uzay mekiklerinin kutsandığı bu ayinlerin resmi olarak hiçbir dini olmayan Sovyetler Birliği döneminde başlamadığı kesin. Fakat, Sovyetlerin çöküşünün ardından Rus toplumunda dinsel geleneklerin yeniden belirginleşmesiyle, bir şekilde Kilisenin bu “ruhani uzay partisine” davet edildiği tahmin ediliyor. Tamamen bilimin ve mantığın hüküm sürdüğü, ya da en azından öyle olmasının beklendiği bir alanda böyle bir ritüelin gerçekleştirilmesi elbette oldukça şaşırtıcı. Yine de fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla, astronotların durumdan oldukça memnun oldukları da görülüyor.

rus kozmonot rahip

Rus Ortodoks Kilisesi’yle en azından doğrudan herhangi bir bağları olmayan Amerikalıların bu duruma tepki gösterebilecekleri düşünülebilir. Fakat ABD’nin kendi Uzay Mekiğinin 2011 yılında emekli olmasından beri, NASA teknik olarak Rusya’nın Soyuz roketlerine ve Rus Baykonur Uzay Üssü’ne bir anlamda bağımlı durumda. Ve dolayısıyla yetkililer de muhtemelen bir parça “kutsal suyun” da kimseye bir zararı olmadığını düşünüyorlar.

rus kozmonot rahip

Rus kozmonotları tarafından uzay uçuşlarından önce gerçekleştirdiği belirtilen, fakat bu defa kiliseyle bir ilgisi olmayan ilginç bir ritüel daha var. Kozmonotlar, onları uçuş rampasına götüren otobüsün sağ tekerine işemeden uzay mekiğine binmiyorlar. Bu da, uzaya ilk çıkan insan Yuri Gagarin’in ilk uçuşundan önce başlattığı ve halen devam eden bir gelenek.

Uzay uçuşunu görüntülemeye gelen gazeteciler de kutsal sudan nasibini alıyor.

Uzay uçuşunu görüntülemeye gelen gazeteciler de kutsal sudan nasibini alıyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...