Bir yıldızın ‘gerçek zamanlı’ doğum görüntüleri

Astronomlar, iki radyo teleskobu kullanarak oldukça büyük kütleli bir yıldızın doğuşundaki çok önemli bir evreyi 18 yıl arayla gözlemlediler.

Dünyadan 4200 yıl uzaklıkta olan bu genç yıldız ortası delik bir çöreği andıran bir toz bulutuyla çevrili olarak görünüyor.

Söz konusu bulut, yıldızın uzaya doğru üflediği sıcak ve iyonize olmuş rüzgarı yavaşlatıyor ve onun bu toz halkasına dikey bir biçimde ince uzun bir sütun oluşturmasına neden oluyor.

Gözlemden elde edilen yeni sonuçlar bu sütun oluşumunun “önce ve sonraki” belirtilerini temsil ediyor.

yıldızın doğuşu

2014’te elde edilen veriler rüzgarın çok daha uzadığını, ve toz halkasının içerisinde iyice belirginleştiğini gösteriyor.

İLGİLİ İÇERİK: Yıldızlardan çıkan sesin gerçeğine çok yakın bir simülasyonu

New Mexico çölünde yer alan 27 teleskoptan oluşan Very Large Array adlı dev bir düzenek tarafından elde edilen görüntüler üzerinde yapılan çalışmaların sonucu Science dergisinde yayınlandı.

Yayınlanan makalenin yazarlarından, National Autonomous University of Mexico’da görevli araştırmacı Carlos Carrasco-Gonzalez “bu karşılaştırmanın son derece dikkat çekici olduğunu” ifade etti. 1996’da elde edilen veriler aracılığıyla gösterilen yoğun, yuvarlak rüzgar yalnızca 18 yıl sonra, 2014’te “belirgin bir biçimde uzatılmış bir sızıntıya” dönüşmüş durumda.

Astronomların ona verdiği adla W75N(B)-VLA2 olarak bilinen bu bebek yıldız Güneşten yaklaşık 300 kat daha parlak.

İLGİLİ İÇERİK: Dünyanın dönüşüne stabil duran gökyüzü ve yıldızlar eşliğinde tanık olun

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...